Ostatnie pożegnanie

Wzruszające pożegnanie Bogusława: "Robił to, co należało" [ZAPIS RELACJI]

2022-11-19 13:38

Pogrzeb Bogusława W. (62 l.) z Przewodowa ma charakter państwowy. Bogusław W. i Bogdan C. są ofiarami wybuchu rakiety w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Tragiczna śmierć mężczyzn odbiła się szerokim echem w Polsce i na całym świecie. W sobotę (19 listopada 2022) odbyły się uroczystości pogrzebowe Bogusława W. z Przewodowa, natomiast w niedzielę (20 listopada 2022) w ostatnią drogę wyruszy Bogusław C. (60 l.).

Pogrzeb ofiar z Przewodowa zaplanowano na weekend (19-20.11.2022). Ostatnie pożegnanie Bogusława W. z Przewodowa odbyło się w sobotę (19.11) natomiast w niedzielę (20.11) zaplanowano pochówek Bogdana C. z Setników. Uroczystości mającharakter państwowy. 

Przypomnijmy, w Przewodowie w województwie lubelskim, niedaleko granicy z Ukrainą we wtorek, 15 listopada 2022 o godz. 15.40 wybuch zabił dwie osoby. Wielki huk, który był słyszalny w odległości nawet 20 km skojarzono z ostrzałem rosyjskich rakiet. Jednak jak informował w środę (16 listopada 2022) prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie było atakiem na Polskę i nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję. "Nie była to rakieta, która była wymierzona, wycelowana w Polskę. W istocie zatem nie był to atak na Polskę" - powiedział prezydent. Wstępnie wskazuje się, że przyczyną wybuchu jest ukraińska rakieta obrony przeciwlotniczej: "Nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu w Przewodowie była ukraińska rakieta obrony powietrznej" - oświadczył w środę szef Pentagonu Lloyd Austin.

Zmarłych w wyniku eksplozji mężczyzn opłakuje cała Polska. Bogusław W. (62 l.) i Bogdan C. (60 l.) byli lubiani, chętnie oferowali swoją pomoc.

Pogrzeb Bogusława, ofiary eksplozji rakiety w Przewodowie

11:24

Msza święta pogrzebowa 62-letniego Bogusława W. ma się rozpocząć w sobotę o godz. 12.00. Natomiast pogrzeb 60-letniego Bogdana C. w niedzielę o godz. 13.00.

11:30

Żałobnicy powoli udają się do kościoła, gdzie odbędzie się ostatnie pożegnanie Bogusława W.

11:35

Na miejscu pojawił się też oddział kompanii honorowej 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Uroczystość uświetni również Orkiestra Wojskowa z Lublina.

11:39

Trumna z ciałem tragicznie zmarłego Bogusława znajduje się w kościele. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, media mogą wejść na teren kościoła. W środku zgromadziło się już kilkadziesiąt osób.

11:43

Pogrzeb Bogusława W. ma charakter państwowy. Podczas uroczystości zostaną odczytane oficjalne listy od przedstawicieli władzy.

11:51

W związku z tragedią, w środę (16 listopada 2022) wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik ogłosił czterodniową żałobę. W sobotę obowiązuje ostatni dzień żałoby.

11:56

W uroczystości udział wezmą m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Artem Valah oraz doradca prezydenta prof. Dariusz Dudek.

12:05

Mowa wygłaszana podczas pogrzebu o Bogusławie W. jest wzruszająca. Mężczyzna przedstawiany jest jako osoba koleżeńska, rodzinna, oddana oraz kochany wujek.

12:06

Rozpoczęła się uroczystość ostatniego pożegnania Bogusława.

12:07

Ostatnie osoby wchodzą do kościoła, by pożegnać zmarłego tragicznie mężczyznę. 

12:10

"Żegnamy Bogusława, ale przychodzimy tu też niejako czerpać nadzieję" - powiedział na początku mszy ksiądz prowadzący uroczystość.

12:14

Ewangelia według św. Jana jest odczytywana podczas pogrzebu Bogusława.


"W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce." - słyszmy w kościele.

12:21

- Gdzie jest Bóg, kiedy giną niewinni ludzie? Odpowiedź odnajdujemy w Krzyżu - mówi ksiądz.
Zaznacza, że Bogusław i Bogdan to ofiary wojny, która dzieje się tak blisko nas.

12:24

Ksiądz w swoim kazaniu mówi też o pracowitym życiu Bogusława W. oraz jego nagłej śmierci


- Łzy nadziei, a nie rozpaczy winny być - mówi.

12:25

- Módlmy się o pokój i miłosierdzie dla całego świata - mówi ksiądz.


Gdy kapłan zakończył swoje kazanie, nastała kompletna cisza. Uroczystości trwają nadal wśród opadu drobnych płatków śniegu.

12:40

Pod kościół podjechał już karawan. 

12:42

Msza w Przewodowie zmierza ku końcowi. 

12:46

Jak donosi nasz reporter, podczas uroczystości zemdlała jedna osoba. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. 

12:52

Syn zmarłego Bogusława mówi o tym, jak wielu osobom pomógł jego zmarły ojciec. Gdy tylko wybuchła wojna Bogusław zaangażował się w pomoc. Służył własnym samochodem w transporcie uchodźców. Zarażał innych swoim zapałem.
"Bez względu na wszystko robił to, co należało".

12:53

Jak słyszmy w przemowie, Bogusław W. na pierwszym miejscu w życiu stawiał rodzinę. "Starał się chronić nas przed złem tego świata".

12:54

W imieniu rodziny syn zmarłego dziękuje za obecność i dobre słowa wszystkim zgromadzonym, a także składa wyrazy wdzięczności władzom państwowym.

12:55

"Zawsze troszczyłeś się bardziej o nas, niż o siebie" - przekazał syn zmarłego Bogusława, Damian.

12:59

Głos zabrał również wojewoda lubelski Lech Sprawka, który powiedział, że Bogusław to "ofiara, której by nie było, gdyby nie wojna". Wyraził on nadzieję, by ta ofiara przyczyniła się do solidarności i jedność świata, by taki dramat się nie powtórzył.

Wojewodzie wyraźnie łamał się głos.

13:23

Żałobnicy wyszli z kościoła, by udać się na miejsce ostatniego spoczynku Bogusława.

13:36

Cmentarz znajduje się w odległości około 1 kilometra od kościoła. Rodzina nie życzy sobie, aby na cmentarzu podczas pochówku Bogusława brały udział media. W tym miejscu kończymy więc naszą relację z uroczystości. 

Pogrzeb Bogusława ofiary wybuchu w Przewodowie