Ostatnie pożegnanie ofiar tragedii

Pogrzeb ofiar z Przewodowa będzie mieć charakter państwowy. Padła data uroczystości

2022-11-17 12:16

W Przewodowie we wtorek, 15 listopada spadł pocisk, nie żyją dwie osoby. Ofiarami są Bogusław W. (62 l.) i Bogdan C. (60 l.). Pogrzeb mieszkańców Przewodowa będzie miał charakter państwowy. Jest już nieoficjalna data uroczystości.

W czwartek, 17 listopada 2022 poinformowano, że pogrzeb mieszkańców Przewodowa, którzy zginęli w wyniku eksplozji we wtorek (15 listopada) będzie miał charakter państwowy. 

- Pogrzeb ofiar z Przewodowa będzie mieć charakter państwowy – poinformowała w czwartek Polską Agencję Prasową rzeczniczka wojewoda Agnieszka Strzępka.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że uroczystości pogrzebowe planowane są na sobotę 20 listopada.

- Wspieramy rodziny w organizacji pogrzebu ofiar – odpowiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka zapytany w czwartek rano przez PAP o datę pogrzebu dwóch mężczyzn, pracowników suszarni zbóż, którzy zginęli we wtorek w wyniku eksplozji w Przewodowie.

Zmarłych mężczyzn opłakuje cała wieś. Bogusław W. (62 l.) i Bogdan C. (60 l.) byli lubiani, chętnie oferowali swoją pomoc.

- To byli moi bardzo dobrzy koledzy. Tutaj każdy każdemu pomagał. Bardzo dobrzy ludzie - mówi pan Mateusz, który na co dzień pracował z Bogusławem i Bogdanem.

- To jest tym bardziej bolesne, bo obydwu panów znałem i prawda jest taka, że (i każdy może to potwierdzić), były to wyjątkowo sympatyczne i fajne osoby. Tu jest duży ból - mówi Grzegorz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów w rozmowie z "Super Expressem".

Jak poinformował w środę (16 listopada 2022) prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie był to intencjonalny atak na Polskę i nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję. "Nie była to rakieta, która była wymierzona, wycelowana w Polskę. W istocie zatem nie był to atak na Polskę" - powiedział prezydent.

Wojsko w Przewodowie. Rakieta zabiła tu dwie osoby
Sonda
Czy twoim zdaniem wydarzenie w Przewodowie wpłynie na polską gospodarkę?