Ksiądz o ofiarach eksplozji

Przejmująca relacja księdza z Przewodowa. Mówi o pogrzebie ofiar wybuchu

2022-11-17 11:46

We wtorek 15 listopada w Przewodowie o godz. 15.40 spadł pocisk, wybuch zabił dwie osoby. Ofiarami są Bogusław W. (62 l.) i Bogdan C. (60 l.), mieszkańcy Przewodowa. Proboszcz parafii zastanawia się, co mógłby powiedzieć podczas pogrzebu mężczyzn.

W Przewodowie godz. 15.40 spadł pocisk, a eksplozja zabiła dwie osoby. Zginęli lubiani przez wszystkich mieszkańcy, Bogusław W. (62 l.) i Bogdan C. (60 l.).  Zmarłych mężczyzn opłakuje cała wieś. Polskie władze poinformowały, że nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie to intencjonalny atak na Polskę.

- Moi uczniowie dwaj zginęli. Dwóch Bogdanów - powiedział w rozmowie z reporterem "Super Expressu" Mieczysław Buczak, emerytowany nauczyciel.

- To byli moi najlepsi koledzy, przyjaciele - wspomina pan Stanisław, mieszkaniec Przewodowa w rozmowie z reporterem "Super Expressu".

Panowie Bogdan i Marcin, którzy rozmawiali z naszym reporterem dobrze znali tragicznie zmarłych mężczyzn

- Znaliśmy ich bardzo dobrze. Jeden z nich był szwagrem naszego kolegi. Był z nami zżyty, każdemu pomógł. Wszystko zrobił. Był bardzo obrotny - mówią.

- To byli moi bardzo dobrzy koledzy. Tutaj każdy każdemu pomagał. Bardzo dobrzy ludzie - mówi pan Mateusz, który na co dzień pracował z Bogusławem i Bogdanem.

- To jest tym bardziej bolesne, bo obydwu panów znałem i prawda jest taka, że (i każdy może to potwierdzić), były to wyjątkowo sympatyczne i fajne osoby. Tu jest duży ból - mówi Grzegorz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów. 

Proboszcz Przewodowa: nie wiem, co powiedzieć na pogrzebie

Głos w sprawie zabrał też ks. Bogdan Ważny, proboszcz parafii w Przewodowie w rozmowie z portalem Interia.pl przyznał, że nie wie, co mógłby powiedzieć na kazaniu podczas pogrzebu.

- Myślę, co powiedzieć podczas pogrzebu i wiem, że to będzie dla mnie bardzo trudne - mówi - Obu znałem od lat. Nie wiem jeszcze, co dokładnie powiem podczas kazania. Nie chcę nawiązywać do tragedii.

Duchowny zaznacza, że mężczyźni, którzy są ofiarami dramatu byli niezwykle dobrymi ludźmi.

- Jeżeli poprosiło się ich o drobną pomoc, to nigdy nie odmawiali. Mówię tutaj o takich drobnych pracach: pomalowanie czegoś, przybicie desek. I obaj panowie tacy byli, bardzo pomocni - przekazuje ksiądz Ważny, cytowany przez Interię.

We wtorek w kościele w Przewodowie nie pojawił się żaden wierny.

- Nie dziwię się. Można powiedzieć, że ta rakieta podzieliła naszą miejscowość na pół - przekazuje w rozmowie z Interią ksiądz Bogdan Ważny - Mieszkańcy dzielą okolicę na nowe i stare osiedle. A rakieta spadła pomiędzy nimi. Osoby mieszkające na nowym osiedlu mają do kościoła kilometr drogi. Musiałyby przejść obok miejsca, gdzie to się stało.

Wojsko w Przewodowie. Rakieta zabiła tu dwie osoby
Sonda
Czy twoim zdaniem wydarzenie w Przewodowie wpłynie na polską gospodarkę?

Czy Ukraina popełnia błąd nie przyznając się do wystrzelenia rakiety?

Posłuchaj głosu eksperta!

Listen to "Co Ukraina powinna zrobić po wybuchu rakiet w Polsce? Ekspert nie ma wątpliwości. RAPORT WALCZAKA" on Spreaker.