Przeżywa dramat

Uczył ofiary wybuchu w Przewodowie. Dziś mówi o nich ze łzami w oczach: "Moi uczniowie, dobre chłopaki"

2022-11-17 15:48

Na wieś Przewodów w województwie lubelskie były w ostatnich godzinach zwrócone oczy dosłownie całego świata. Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego są wstrząśnięci tragiczną śmiercią znajomych. Wybuch zabił Bogusława W. (62 l.). Bogdana C. (60 l.). Ich nauczyciel ze łzami w oczach wspomina mężczyzn. Rozmawiał z nim nasz dziennikarz.

Rakiety zabiły dwie osoby w Przewodowie. - Cholera jasna tam, komu się takiej zabawy zachciewa - pomyślał ze złością Mieczysław Buczak (83 l.), emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Przewodowie, gdy powietrze przeszył potężny huk. Nie wiedział jeszcze, że stała się tragedia i zabłąkany pocisk zabił dwóch jego byłych uczniów. Bogdan C. (+60 l.) i Bogusław W. (+ 62 l.) nie mieli najmniejszych szans na przeżycie.

Przewodów. Nauczyciel ofiar wspomina ich ze łzami w oczach. "Dobre chłopaki"

Pan Mieczysław całe swe życie związał z położoną tuż przy granicy wsią. W latach 60-tych jako świeżo upieczony polonista wspólnie żoną byli żywo zaangażowani w budowę placówki oświatowej w Przewodowie. „Bogdanów“ znał doskonale od ich najmłodszych lat. Kiedy we wtorek po południu usłyszał przeszywający świst, a potem potężny huk nie wiedział jeszcze, że nigdy w życiu już ich nie spotka. - To moi uczniowie, dobre chłopaki - przypomina sobie. - Normalni byli, uczciwi i grzeczni - podkreśla.

Wiedział, że na tym świecie już im nie pomoże - obaj mężczyźni zginęli natychmiast, nie mieli najmniejszych szans. Postanowił jednak, że nie zostawi ich samych.

- Poszedłem do kościoła i przyjąłem w ich intencji Komunię Świętą - mówi ze łzami w oczach.

Rodzinie i bliskim ofiar składamy wyrazy współczucia. Pogrzeb Bogdana C. i Bogusława W. będzie mieć charakter państwowy.

W środę (16 listopada 2022) prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przekazał, nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie był to intencjonalny atak na Polskę. Do tematu będziemy wracać w kolejnych dniach.

Sonda
Czy ofiary eksplozji z Przewodowa powinny mieć państwowy pogrzeb?
Przewodów modli się za ofiary eksplozji. Morze łez po tragedii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE