Lublin w żałobie po śmierci aktorów Teatru Osterwy. Te słowa rozdzierają serce

i

Autor: KWP Lublin; Teatr Osterwy Lublin w żałobie po śmierci aktorów Teatru Osterwy. Te słowa rozdzierają serce

Zagrają, ale bez oklasków. Żałoba w Tatrze Osterwy w Lublinie

2022-01-12 8:14

Nie będzie ukłonów, oklasków i wiwatów. Będzie cisza przed i po spektaklach. Aktorzy zagrają, ale bez oklasków. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie wraca do pracy. Pewnie tego chcieliby zmarli Witold Kopeć i Przemysław Gąsiorowicz. Pogrążenia w żałobie aktorzy teatru zagrają, choć bez oklasków. W tym tygodniu na scenie „Nora”.

Zagrają, ale bez oklasków, bez ukłonów, bez całej radości towarzyszącej każdemu spektaklowi. Aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie wracają do pracy mimo trwającej żałoby. W witrynach budynku czarno-białe zdjęcia zmarłych niedawno aktorów: Witolda Kopcia i Przemysława Gąsiorowicza, który zginął jadąc na pogrzeb kolegi. W tym tygodniu na deskach sceny „Nora”.

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie w poniedziałek została ogłoszona siedmiodniowa żałoba po śmierci aktora Przemysława Gąsiorowicza, który zginął w sobotę (8.01) w wypadku samochodowym na obwodnicy Lubartowa, jadąc na pogrzeb swojego kolegi ze sceny, Witolda Kopcia.

Zobacz też: Zbiórka dla dzieci zmarłego aktora. Przemysław Gąsiorowicz zginął w makabrycznym wypadku

– Przed każdym zaplanowanym na ten tydzień spektaklem poprosimy publiczność o minutę ciszy i brak braw po zakończonym spektaklu. Po zagranym spektaklu aktorzy na znak żałoby nie wyjdą do ukłonów – ogłosił Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

W foyer teatru wystawiona jest także księga kondolencyjna oraz puszka, do której można składać datki na wsparcie najbliższych Przemysława Gąsiorowicza. Aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zginął w sobotę w wypadku samochodowym, jadąc na pogrzeb swojego kolegi ze sceny Witolda Kopcia. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 19 na obwodnicy Lubartowa. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 43-letni aktor kierujący samochodem marki Peugeot z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się czołowo z jadącym prawidłowo z naprzeciwka samochodem marki Honda.

dr Tomasz Karauda: Sytuacja będzie się pogarszać. Kolejne dawki szczepionki będą konieczne [Super Raport]

W wyniku zdarzenia obaj kierujący z poważnymi obrażeniami ciała zostali przetransportowani śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali w Lublinie. Obrażeń ciała doznał również 70-letni pasażer peugeota. Natomiast pasażerowie hondy: 38-latka i dwójka małych dzieci nie odnieśli obrażeń. Przemysław Gąsiorowicz zmarł w szpitalu. Jego przyjaciele z Teatru Osterwy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wsparcie jego rodziny. Aktor osierocił trójkę dzieci.

Z wielkim żalem przyjąłem informacje o podwójnej tragedii, jaka spotkała w bardzo krótkim czasie zespół Teatru Osterwy. Nagła śmierć dwóch wyjątkowych aktorów – Witolda Kopcia oraz Przemysława Gąsiorowicza to ogromna strata, tak dla Teatru, jak i Miasta Lublin, którego życie kulturalne obaj przez lata współtworzyli – napisał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Przemysław Gąsiorowicz urodził się 13 lipca 1978 roku w Poddębicach. Kształcił się na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Od 2007 związał się zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Był laureatem głównej nagrody w kategorii „Aktor” na III Festiwalu Teatrów Niewielkich 2007 za autorski monodram „Gombrotypy” według tekstów Witolda Gombrowicza. Brał udział w wielu ogólnopolskich przeglądach i konkursach kabaretowych oraz realizacjach telewizyjnych.

Witold Kopeć urodził się 5 lipca 1958 roku w Łodzi. Skończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Następnie występował na deskach teatrów w Olsztynie, Bydgoszczy, Szczecinie. Od 1989 roku związany był z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Był także reżyserem, pedagogiem, działaczem społecznym, doktorem habilitowanym sztuki teatralnej, prezesem Fundacji Prawda Dobro Piękno. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł 3 stycznia br. w wieku 63 lat.

Sonda
Straciłeś kiedyś bliską osobę w wypadku?