Lubelskie: W tym roku NIE BĘDZIE kolędy? Co z wizytami duszpasterskimi? [KOLĘDA 2020/2021]

i

Autor: Pixabay/debowscyfoto/Engin_Akyurt

Lubelskie: W tym roku NIE BĘDZIE kolędy! Jest decyzja [KOLĘDA 2020/2021]

2020-12-02 13:00

W tym roku nie będzie kolędy w archidiecezji lubelskiej. Jest decyzja kurii ws. wizyt duszpasterskich w regionie. Część diecezji już zapowiedziało, że przez COVID-19 księża nie odwiedzą domów swoich wiernych. Jak będzie w Lublinie i na Lubelszczyźnie? Kuria Metropolitalna ogłosiła swoją decyzję.

AKTUALIZACJA: Nie będzie kolędy 2020/2021 w archidiecezji lubelskiej

Kuria Metropolitalna w Lublinie ogłosiła decyzję w sprawie kolędy 2020/2021 w archidiecezji lubelskiej. Wizyty duszpasterskie zostają odwołane!

W tym roku nie będzie w Archidiecezji Lubelskiej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. Nie wykluczamy jednak posługi pobłogosławienia nowych domów na specjalne zaproszenie rodziny i oczywiście odwiedzania chorych – informuje ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz lubelskiej kurii.

– Duszpasterzy zachęcamy do modlitwy w intencji wiernych i umożliwienie im przystępowania do Sakramentu Pokuty w okresie przedświątecznym. Do wiernych apelujemy, aby chętnie – w miarę łagodzenia norm sanitarnych – gromadzili się na Eucharystii. Zachęcamy też do uczestnictwa w Mszach Świętych w dni powszednie. Grupy wiernych z parafii mogłyby wtedy otrzymać błogosławieństwo kapłańskie związane tradycyjnie z kolędą – czytamy w komunikacie kurii.

Wcześniej informowaliśmy:

Biskupi i arcybiskupi przedłużają dyspensę od udziału w niedzielnej mszy świętej, w kościołach obowiązuje limit wiernych… To tylko część konsekwencji epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, jakie dotyczą wiernych. Czy w tym roku nie będzie też kolędy? Co z wizytami duszpasterskimi w archidiecezji lubelskiej?

Część diecezji w Polsce już dawno zapowiedziała rezygnację z kolędy w okresie świąt Bożego Narodzenia 2020. Powód? Szalejąca epidemia COVID-19. Wizyty duszpasterskie mają w naszym kraju bardzo bogatą i długą tradycję, ale w tej sytuacji lepiej unikać sytuacji, w których kapłani chodzą od drzwi do drzwi, od domu do domu – oceniła część biskupów, w tym metropolita poznański, przewodniczący Episkopatu, abp. Stanisław Gądecki. Polecił swoim kapłanom, by, zamiast chodzić z kolędą, zaprosili wiernych do kościoła – w dni powszednie, w małych grupach.

Jak będzie na Lubelszczyźnie? Czy w archidiecezji lubelskiej kolęda 2020/2021 zostanie odwołana? Ważą się losy wizyt duszpasterskich w Lublinie i regionie. Jak informuje lubelska kuria – w poniedziałek odbyła się konferencja księży dziekanów. Spotkanie online dotyczyło m.in. tematu wizyt duszpasterskich w czasie zbliżających się świąt.

Super Raport 01.12 (Goście: Bartłomiej Sienkiewicz - Platforma Obywatelska, były szef MSW oraz prof. Ernest Kuchar - specjalista chorób zakaźnych WUM)

Trwają konsultacje na temat tegorocznej kolędy. Decyzje zapadną w najbliższych dniach – zapowiedział na Twitterze ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Kolęda 2020/2021 w Polsce. Co z wizytami duszpasterskimi?

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Zobacz też: ZASZLACHTOWAŁ kolegów dla pieniędzy! Makabryczne kulisy zbrodni pod Puławami [ZDJĘCIA]

KEP przypomina, że nie ma jednoznacznej decyzji dotyczącej kolędy (i jej odwołania) w całym kraju, a decyzje w tej sprawie podejmują biskupi na swoim terenie. Ma to pozwolić na dopasowanie się do lokalnej sytuacji epidemiologicznej.