Dwie osoby nie żyją

Eksplozja w Przewodowie. Co było przyczyną? Ekspert nie ma wątpliwości: "Opcje są tylko dwie"

2022-11-15 21:18

Dwie osoby zginęły w eksplozji w miejscowości Przewodów (powiat hrubieszowski). Z informacji Polskiego Radia Lublin wynika, że była ona wynikiem wybuchu ciągnika w suszarni ziarna. Zagraniczne media, w tym agencja Associated Press twierdzą natomiast, że na Przewodów spadły rosyjskie rakiety. Na temat wybuchu wypowiedział się Jarosław Wolski, ekspert w sprawach wojskowości. Jego zdaniem eksplozję w Przewodowie można wytłumaczyć tylko na dwa sposoby.

Eksplozja w Przewodowie. Co było przyczyną wybuchu? Opinia Jarosława Wolskiego

Ta informacja zaszokowała wszystkich! Po południu we wtorek, 15 listopada w miejscowości Przewodów (powiat hrubieszowski) doszło do eksplozji ciągnika, w której zginęły dwie osoby. Polskie Radio Lublin podało, że przyczyną wybuchu była eksplozja ciągnika w suszarni zboża, jednak niektóre media światowe, w tym agencja Associated Press twierdzą, że na Polskę spadły rosyjskie rakiety. Takiej opcji nie wyklucza ekspert w sprawach wojskowości Jarosław Wolski. W swoim twitterowym wpisie ocenił on, że na Polskę mógł spaść pocisk manewrujący typu cruise. Wolski twierdzi przy tym, że pocisk mógł trafić na polskie terytorium przez przypadek. Przypomnijmy, że dzisiaj Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak na Ukrainę, a Przewodów znajduje się w pobliżu granicy z Ukrainą. Nawet najbardziej zaawansowane technicznie pociski manewrujące nie wykazują całkowitej celności i w związku z tym istnieje zagrożenie, że trafią w inny punkt, niż pierwotnie planowano. Drugą opcją wskazaną przez Jarosława Wolskiego jest wybuch pocisku ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Również w tym przypadku, eksplozja miałaby wynikać z przypadku, a nie celowego działania. Wolski zakłada, że pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej mógłby spowodować eksplozję w wyniku usterki technicznej.

- Opcje są tylko dwie: "zabłąkany" rosyjski pocisk cruise albo pocisk ukraińskiej OPL któremu nie zadziałał samolikwidator. Obie możliwości są tak samo prawdopodobne, niemniej charakter krateru i brak poszatkowania ciągnika i przyczepy odłamkami wskazuje na nr 1 - napisał na Twitterze Jarosław Wolski, ekspert w sprawach wojskowości.

Specjalne posiedzenie polskiego rządu. Wcześniej zebrał się Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego

Wieczorem we wtorek, 15 listopada Polska Agencja Prasowa poinformowała, że o godz. 21.00 rozpoczęło się posiedzenie rządu. Nie było ono wcześniej zaplanowane, jednak nie ma potwierdzenia, że będzie dotyczyło eksplozji w Przewodowie. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki w trybie pilnym zwołał posiedzenie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Śmiertelnie potrącił ciężarną Gosię i 3-letnią Laurę. Sąd okręgowy ogłosi wyrok w procesie apelacyjnym
Sonda
Czy obawiasz się III wojny światowej?

Jakie jest prawdopodobieństwo wojny atomowej?

Posłuchaj rozmowy z ekspertem!

Listen to "Czy grozi nam wojna atomowa? Co oznacza przeciek z tajnej narady NATO?" on Spreaker.