Wielki Czwartek 2021. Zmiany w kościołach w Lublinie i obostrzenia [Wielkanoc 2021]

i

Autor: Pixabay/kisistvan77

Wielki Czwartek 2021. Zmiany w kościołach w Lublinie i obostrzenia [Wielkanoc 2021]

2021-04-01 12:04

Dziś Wielki Czwartek 2021. Dla katolików to pierwszy dzień triduum paschalnego bezpośrednio poprzedzającego Wielkanoc, czyli najważniejsze święto w roku. Wielki Czwartek 2021 wypada w tym roku 1 kwietnia. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale wielu wiernych chce wtedy uczestniczyć w mszy świętej, upamiętniającej ostatnią wieczerzę. W związku z pandemią czekają nas jednak zmiany w kościołach w Lublinie i obostrzenia. Zobacz, co się zmienia.

Wielki Czwartek 2021 w czasie koronawirusa. Trwająca pandemia wymusiła zmiany w tradycyjnych obchodach Wielkiego Czwartku i całej Wielkanocy 2021. Jakie są obostrzenia i zmiany w kościołach w Lublinie i w archidiecezji lubelskiej? Jak będą wyglądały tegoroczne msze święte w Wielki Czwartek 2021? Jakie limity obowiązują w kościołach przez koronawirusa?

Zobacz też: TEST: Czy jesteś PRAWDZIWYM KATOLIKIEM?? Nie wiedzieć tego to GRZECH! [QUIZ]

Wielki Czwartek 2021. Co to za dzień? Co oznacza?

Wielki Czwartek 2021. Ten dzień to początek triduum paschalnego, najważniejszego czasu dla katolików. Poprzedza on Wielkanoc, a więc święto upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia dwóch sakramentów: eucharystii i kapłaństwa. Kościół w tym dniu przypomina ostatnią wieczerzę, jaką Jezus przed śmiercią spożywał ze swoimi uczniami.

Wielki Czwartek 2021. Zmiany w kościołach w Lublinie i archidiecezji

Wielki Czwartek 2021 będzie wyglądał inaczej niż w poprzednich latach. Wszystko przez koronawirusa. W tym dniu przed południem kapłani gromadzą się na mszy krzyżma świętego w kościołach katedralnych. W tym roku jest podobnie, ale w tej mszy biorą udział tylko wybrani księża, reprezentujący poszczególne dekanaty. Wszystko przez trwającą pandemię.

Zmian jest więcej. Odczują je też wierni, którzy pójdą do kościoła albo będą oglądali transmisje.W Mszy Wieczerzy Pańskiej pomijamy obrzęd obmycia nóg – ogłosił niedawno abp Stanisław Budzik. To jedno z zaleceń metropolity lubelskiego, wydanych na Wielkanoc 2021 w związku z trwającą pandemią.

Proszę wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach – pisze abp Budzik.

A limity zostały niedawno zaostrzone. Do kościołów może wejść jedna osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni. To oznacza, że np. w archikatedrze lubelskiej może być jednocześnie 60 osób. W mniejszych kościołach frekwencja powinna być jeszcze mniejsza.

Wielki Czwartek 2021. Koronawirus u Dominikanów

W bazylice oo. Dominikanów w Lublinie w Wielki Czwartek nie będzie nikogo. Kościół na Starym Mieście jest zamknięty na cztery spusty na całe triduum paschalne. U kilku mieszkańców klasztoru wykryto koronawirusa. Bazylika będzie zamknięta także w Wielkanoc 2021. W niedzielę i poniedziałek zostanie otworzona na kilka godzin, ale tylko dla modlitwy indywidualnej. Msze święte będą transmitowane online.

Wielkanoc 2021. Obostrzenia i zmiany w kościołach

Wielkanoc 2021 będzie wyjątkowa. Obostrzenia i zmiany w kościołach obejmują nie tylko Wielki Czwartek, ale też kolejne dni. I tak np. w Wielki Piątek inaczej niż zwykle będzie wyglądała m.in. adoracja krzyża.

W liturgii Męki Pańskiej podczas Adoracji Krzyża przewodniczący oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek, pozostali przechodzą procesjonalnie przed Krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych – ogłosił metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE