Wielkanoc 2021: BISKUPI ZADECYDOWALI! Co z obchodami? Zalecenia dla Lubelszczyzny

i

Autor: Pixabay/frostdusk

Wielkanoc 2021: BISKUPI ZADECYDOWALI! Co z obchodami? Zalecenia dla Lubelszczyzny

2021-03-29 9:17

Znamy zalecenia biskupów z Lubelskiego na Wielkanoc 2021! Jakie obostrzenia i zmiany będą na nas czekały w kościołach archidiecezji lubelskiej i diecezji zamojsko-lubaczowskiej? Biskupi zadecydowali. Co ze święceniem pokarmów i koszyczków w Wielką Sobotę? Co z Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem? Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2021 na Lubelszczyźnie? Zobacz zalecenia biskupów na Triduum Paschalne i cały Wielki Tydzień.

Wielkanoc 2021 będzie inna niż zwykle. Inna niż te sprzed lat, a nawet inna od poprzednich świąt, które też przeżywaliśmy w czasie pandemii. Wszystko przez koronawirusa, którego trzecia fala rozlewa się po Polsce. Część ekspertów ocenia, że szczyt zachorowań może nastąpić właśnie w okresie Wielkanocy 2021. Biskupi zadecydowali. Znamy zalecenia hierarchów na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. Co z obchodami?

Wielkanoc 2021: Limity w kościołach

Biskupi przypominają wiernym, ale przede wszystkim swoim proboszczom i kapłanom, o limitach wiernych. Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie kościoły stosują się do ograniczeń wprowadzonych przez rząd i zaakceptowanych przez Kościół. W czasie Wielkanocy, do kościołów chodzi wielu wiernych, stąd apel o przestrzeganie reguł.

Proszę wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach – apeluje metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik.

Triduum Paschalne 2021: Bez całowania krzyża i mycia nóg

Obecna sytuacja sprawiła też, że biskupi postanowili zrezygnować z części obrzędów pojawiających się w liturgii i kościołach w Wielkim Tygodniu i w czasie Triduum Paschalnego.

Zobacz też: Kniazie: SATANIŚCI w zabytkowej cerkwi?! Odwrócone krzyże, pentagramy. PRZERAŻAJĄCE!

W liturgii Triduum Paschalnego należy zachować przepisy liturgiczne, uwzględniając następujące modyfikacje: w Mszy Wieczerzy Pańskiej pomijamy obrzęd obmycia nóg – wylicza abp Stanisław Budzik w wytycznych na Wielkanoc 2021. – W liturgii Męki Pańskiej podczas Adoracji Krzyża przewodniczący oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek, pozostali przechodzą procesjonalnie przed Krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon – ogłosił metropolita lubelski.

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Spytaliśmy o to mieszkańców Lublina

Wielkanoc 2021: Święcenie pokarmów. Co z koszyczkami?

W ubiegłym roku część kapłanów zachęcała wiernych, by samodzielnie pobłogosławili pokarmy w koszyczkach w Wielką Sobotę w swoich domach. Co zalecają w tym roku? Biskupi nie mówią nic o samodzielnym błogosławieństwie. Zachęcają za to proboszczów, by „święcenie koszyczków” organizowali przed kościołami i w świątyniach, ale z zachowaniem aktualnych obostrzeń.

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych – pisze abp Budzik.

Wielkanoc 2021: Komunia nie tylko na mszy św.

W Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy można umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej poza Mszą Świętą – apeluje metropolita lubelski. Chodzi o to, by osoby, które chcą przystąpić do komunii w najważniejszym dla chrześcijan dniu, mogły to zrobić bez kontaktu z innymi wiernymi. W domu uczestniczymy w transmisji mszy, a w kościele fizycznie przyjmujemy komunię świętą. To, czy taka możliwość zostanie wprowadzona, zależy od poszczególnych parafii.

Sonda
Wielkanoc 2021. Czy rząd powinien wprowadzić na ten czas lockdown?

Wielkanoc 2021: Zalecenia w diecezji zamojsko-lubaczowskiej

Podobne zalecenia, choć mniej szczegółowe, wydał bp Marian Rojek dla diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Na Lubelszczyźnie obejmuje ona m.in. Biłgoraj, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski czy Zamość.

Przypominam o obowiązujących zarządzeniach władz państwowych i wszelkich wskazówkach instytucji sanitarnych dotyczących troski o nasze bezpieczeństwo – myślę tu o obowiązujących limitach osób mogących gromadzić się w kościołach na liturgii, obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowaniu odpowiedniego dystansu, dezynfekcji rąk, ograniczeniu do minimum kontaktów, które nie są konieczne – pisze w swoim dekrecie bp Rojek.

Spis treści

  1. Wielkanoc 2021: Limity w kościołach
  2. Triduum Paschalne 2021: Bez całowania krzyża i mycia nóg
  3. Wielkanoc 2021: Święcenie pokarmów. Co z koszyczkami?
  4. Wielkanoc 2021: Komunia nie tylko na mszy św.
  5. Wielkanoc 2021: Zalecenia w diecezji zamojsko-lubaczowskiej