26 lutego 2020 r. to Środa Popielcowa. Dziś rozpoczyna się Wielki Post. Za nami ostatki i karnawał, a przed nami 40 dni przygotowań do Wielkanocy. Dla katolików to bardzo ważny czas.
W Popielec podczas mszy świętych wiernym posypuje się głowy popiołem. Co mówi wtedy ksiądz? „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Środa Popielcowa. 26 lutego 2020 r.
W Środę Popielcową wierni licznie uczestniczą w mszach świętych. Podczas każdej z nich następuje obrzęd posypania głów popiołem. – Z jednej strony mamy wezwanie do przyjęcia słowa i dzieła Jezusa Chrystusa, a z drugiej strony przypomnienie o kruchości naszego życia – tłumaczy, w rozmowie z Radiem Plus Lublin, ks. Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.
Rozpoczyna się Wielki Post 2020
Wielki Post 2020. Jakie jest znaczenie tego okresu? Na czym polega przygotowanie do Wielkanocy, które rozpoczyna się w Środę Popielcową? – Symbolicznie rozpoczynamy czas Wielkiego Postu: 40 dni, w których człowiek jest wezwany do refleksji nad swoim życiem, a nade wszystko do przemiany serca i nawrócenia – wyjaśnia ks. Podstawka.
W Wielkim Poście wierni katolicy są wzywani do modlitwy, postu, jałmużny. W tym czasie w kościołach odbywają się nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.
Polecany artykuł:
Środa Popielcowa – czy trzeba iść do kościoła? Jaki post obowiązuje?
W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy świętej, ale Kościół i kapłani zachęcają wiernych do udziału w liturgii. Tego dnia obowiązuje post ścisły: katolicy (w wieku 18-60 lat) mogą zjeść tylko trzy posiłki, w tym jeden do syta. Czy w Środę Popielcową można jeść mięso? Tego dnia większość wiernych (powyżej 14. roku życia) obowiązuje też post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.