Sąd Najwyższy

i

Autor: wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Darwinek

Sprawa Arkadiusza Kraski przeniesiona do Lublina. Co dalej z „drugim Komendą”?

2019-08-29 12:40

Tą sprawą żyła cała Polska. Wciąż jednak więcej w niej pytań niż odpowiedzi. Teraz zmierzą się z nią prokuratorzy z Lublina.

Sprawą Arkadiusza Kraski zajmie się Prokuratura Regionalna w Lublinie. O przeniesieniu śledztwa ze Szczecina zadecydowała Prokuratura Krajowa. Skąd taka zmiana? Śledczy przekonują, że chodzi o zapewnienie obiektywizmu i uniknięcie stronniczości.

Tą sprawą żyła cała Polska, a Arkadiusz Kraska jest nazywany „drugim Komendą”. Mężczyzna w 2001 roku został skazany na dożywocie za podwójne morderstwo. W marcu tego roku nastąpił przełom!

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wnioskowała o wznowienie sprawy i uniewinnienie Kraski. Sąd najwyższy wstrzymał wykonywanie kary, a mężczyzna w maju wyszedł na wolność po blisko 20 latach!

W lipcu prokuratura złożyła kolejny wniosek – tym razem o wznowienie sprawy oraz ponownej jej rozpatrzenie w pierwszej instancji zamiast uniewinnienia. W połowie sierpnia szczecińska prokuratura złożyła oświadczenie o... cofnięciu wniosku o wznowienie postępowania.

Sytuacja Kraski zmieniała się jak w kalejdoskopie, a prokuratura w ciągu kilku miesięcy „zmieniała zdanie”. Mimo tego Sąd Najwyższy i tak zajmie się tą sprawą. Termin posiedzenia SN w tej sprawie nie jest jeszcze znany.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE