Retro jazda po Lublinie. Kiedyś to były rowery! Stare jednoślady na deptaku [ZDJĘCIA]

2020-09-20 16:33 Mariusz Mucha

Mają w sobie to coś... styl i piękno detali. Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów tuż przed Bramą Krakowską zorganizowało wystawę pięknie odrestaurowanych rowerów. – Chcieliśmy pokazać lublinianom, jakie jednoślady królowały na ulicach naszego miasta wiele lat temu – tłumaczy retro cyklista Piotr Kańczugowski.

Wystawa pięknych jednośladów była jedną z atrakcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i turystów.

– Miałem taki, z bratem jeździłem za Lublin – pan Marek, grubo po czterdziestce, z zadumą patrzy na produkowany za czasów PRL rower dwuosobowy typu tandem.

Zobacz też: Wbił nóż w szyję kolegi. CHCIAŁ ZABIĆ kompana od kieliszka? MAKABRA pod Zamościem

Rowery pokazano bardzo różne: od wspomnianych już produktów powojennych, po perełki pamiętające czasy II Rzeczpospolitej i starsze. Wszystkie pięknie odrestaurowane, na „pełnych chodzie”, prawie jak z salonu – to efekt wielomiesięcznych prac.

To idealna okazja do pooglądania jak wiele lub jak niewiele na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniały się rowery – mówi Piotr Kańczugowski z Lubelskiego Towarzystwa Retro Cyklistów. Nazwa nawiązuje do pierwszego klubu cyklistów w Lublinie zawiązanego w 1893 r. – Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów. Ubrany zaś w strój z lat międzywojennych Kańczugowski nie musiał tłumaczyć, które rowery są jego ulubionymi.

– One mają duszę – dodaje krótko. – Wszystkie osoby, które posiadają stare rowery, części, katalogi, dawne fotografie rowerowe i tym podobne przedmioty zachęcamy do skontaktowania się z naszą grupą, przyczyniając się tym samym do wspólnego odkrywania historii. Dzięki Wam ożywimy świat lubelskich cyklistów. 

Więcej o lubelskich Retro Cyklistach w sieci: facebook.com/RetroCyklisci.

Zlot rowerów cargo w Lublinie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.