Pogrzeb Bogdana, ofiary wybuchu rakiety w Przewodowie

i

Autor: Mariusz Mucha / Super Express; Archiwum prywatne Pogrzeb Bogdana, ofiary wybuchu rakiety w Przewodowie

Ostatnie pożegnanie

"Tragicznie zmarły, jest ofiarą wojny".Pogrzeb Bogdana C. w Przewodowie [ZAPIS RELACJI]

Pogrzeb Bogdana C.(59 l.) z Przewodowa będzie miał charakter państwowy. Bogdan C., i Bogusław W., zginęli po wybuchu rakiety w Przewodowie na Lubelszczyźnie. W sobotę 19 listopada odbył się pogrzeb pierwszej ofiary tego tragicznego zdarzenia. W niedzielę, 20 listopada rodzina i mieszkańcy przewodowa pożegnają Bogdana C.

Pogrzeb ofiar z Przewodowa zaplanowano na weekend (19-20.11.2022). Ostatnie pożegnanie Bogusława W. z Przewodowa odbyło się w sobotę (19.11) natomiast w niedzielę, 20 listopada o godzinie 13 rozpocznie się pogrzeb drugiej ofiary wybuchu rakiety w Przewodowie, Bogdana C. Uroczystości mają charakter państwowy.

Do tragicznego zdarzenia w Przewodowie doszło 15 listopada 2022 o godz. 15.40 wybuch zabił dwie osoby. Wielki huk, który był słyszalny w odległości nawet 20 km skojarzono z ostrzałem rosyjskich rakiet. Jednak jak informował w środę (16 listopada 2022) prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie było atakiem na Polskę.

Zmarłych opłakuje cała Polska. Bogusław W. i Bogdan C., byli lubiani w Przewodowie. Zawsze byli bardzo pomocni i uczynni.

Na żywo

Pogrzeb Bogdana C., ofiary eksplozji rakiety w Przewodowie

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

14:09

Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca. Trumna z ciałem zmarłego Bogdana C., zostanie złożona na cmentarzu w pobliżu kościoła.

13:46

Ksiądz odczytuje podziękowania, słowa, które płyną od przyjaciół i sąsiadów. Dla nich Bogdan C., był wspaniałym mężem i ojcem. Najwspanialszym dziadkiem. Podporą i wsparciem. Nigdy nie odmawiał pomocy potrzebującym. Dla wnuczek stracił głowę. Był dumnym ojcem. Gołębie były jego ogromną pasją. Zginął, a nas dręczy patenie: Dlaczego? Dlaczego ludziom tak trudno żyć w pokoju.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wojewoda przekazał rodzinie głębokie wyrazy współczucia. W czwartek (17.11.2022) prezydent Duda osobiście złożył rodzinie kondolencje.

- Wielki smutek i żal ogarnął wszystkich. Wyrazy współczucia i solidarności płyną z Europy i świata. Jak to możliwe, że w XXI wieku doszło do takiego dramatu. Dlaczego cywilizacja pozwoliła wyzwolić demony - zwrócił się do zgromadzonych Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

13:43

Przed kościołem ponownie pojawił się karawan, który odjechał tuż po rozpoczęciu uroczystości.

13:41

Pogrzeb Bogdana C. ma skromniejszy charakter niż wczorajsza uroczystość pogrzebowa Bogusława S. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie Rodzina prosiła zmarłego prosiła, aby pogrzeb miał taki właśnie charakter. Spokojny i intymny. Chcieli w spokoju pożegnać Pana Bogdana.

13:38

Masza pogrzebowa dobiega końca. Wkrótce trumna z ciałem tragicznie zmarłego Bogdana C., zostanie przetransportowana z kościoła na pobliski cmentarz.

13:16

Nawiązując do Ewangelii Łukasza, gdy Jezus był wyszydzany na krzyżu, ksiądz mówi o dramacie, w którym mają udział nasi bracia. Ksiądz zwraca się do pogrążonej w smutku rodzinie: - Nasze serca przepełnia ogromny bój. Dlaczego ludzie ludziom zgotowali taki los? - pyta retorycznie.

Niech Bóg pocieszy wszystkich, którzy opłakują jego śmierć - zwrócił się do zgromadzonych ksiądz.

13:03

Nabożeństwo żałobne rozpoczęło się o godz. 13 w kościele pw. św. Brata Alberta w Przewodowie. Mszy św. przewodniczy biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.

- Tragicznie zmarły Bogdan to ofiarą wojny jest - mówi ksiądz do zgromadzonych.

12:55

Pogrzeb Bogdana C., ma charakter państwowy. Media uroczystości pogrzebowe mogą obserwować z daleka, nie mogą wejść na teren kościoła i parafii. Po mszy św. uczestnicy pogrzebu przejdą w kondukcie żałobnym na pobliski cmentarz, gdzie zostanie pochowany Bogdan C.

12:43

Najpewniej na prośbę rodziny, uroczystość ma dużo skromniejszy charakter. Nie ma wojska ani orkiestry wojskowej. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczą rodzina i bliscy ofiary, a także wojewoda lubelski Lech Sprawka, doradca prezydenta prof. Dariusz Dudek, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Artem Valach oraz przedstawiciel ambasady Ukrainy w Polsce, lokalne władze i przedstawiciele firmy, w której pracował tragicznie zmarły mężczyzna. Są także mieszkańcy Przewodowa, wstrząśnięci tą tragedią.

12:42

Kondukt z trumną i ciałem zmarłego Bogdana C., przyjechał od strony wsi Setniki, gdzie mieszkał zmarły.

12.35

Na miejsce zjeżdżają żałobnicy. To głównie miejscowi, widać rejestracje hrubieszowskie, ale są także mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Podkarpacia.

12.27

"Tragicznie zmarły, jest ofiarą wojny". Trwa pogrzeb Bogdana C. w Przewodowie
"Tragicznie zmarły, jest ofiarą wojny". Trwa pogrzeb Bogdana C. w Przewodowie

W sobotę, 19 listopada pochowano Bogusława S., w niedzielę o godzinie 13 rozpocznie się pogrzeb Bogdana C.. Mężczyźni zginęli w wyniku wybuchu rakiety, która spadła w Przewodowie. Kondukt wjechał na teren parafii. Na miejscu pojawił się także wojewoda Lech Sprawka. Podobnie jak w sobotę, również w pogrzebie drugiej ofiary wybuchu będzie uczestniczył konsul ukraiński.

"Tragicznie zmarły jest ofiarą wojny". Pogrzeb Bogdana C. w Przewodowie