Noc Kultury 2018 w obiektywie. Tak bawił się Lublin! Zobaczcie zdjęcia

i

Autor: Krzysztof Radzki CrissArt Photography Noc Kultury 2018 w obiektywie. Tak bawił się Lublin! Zobaczcie zdjęcia

Noc Kultury 2021 w Lublinie potrwa kilka tygodni! Wyjątkowe wydarzenie kulturalne

2021-06-04 12:22

Noc Kultury 2021 w Lublinie. Tym razem jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych w przestrzeni miasta nie będzie trwało przez kilka godzin, a przez… kilka tygodni! Wszystko przez trwającą pandemię koronawirusa. Każdy mieszkaniec miasta i turysta będzie mógł „na spokojnie” odkrywać atrakcje festiwalu, które pojawią się na Starym Mieście i w centrum Lublina. Zobacz program i harmonogram Nocy Kultury 2021 w Lublinie. Czego możemy się spodziewać? Co zaplanowali organizatorzy. Noc Kultury 2021 startuje w Lublinie już 4 czerwca i potrwa kilka tygodni.

Artystyczne instalacje – w formie wiszących ryb, nietoperzy, pingpongowych żyrandoli – będzie można oglądać na ulicach Starego Miasta w Lublinie podczas tegorocznej Nocy Kultury. Z powodu pandemii festiwal potrwa przez siedem tygodni. Noc Kultury to wydarzenie organizowane w Lublinie od wielu lat, w czasie jednej nocy na początku czerwca. Cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców i turystów, którzy biorą udział w koncertach, spektaklach, pokazach ulicznych.

Zobacz też: Lubelskie: Posypią się mandaty! Na drogach roi się od policjantów. Potężna akcja

W tym roku Noc Kultury potrwa od 4 czerwca do 21 lipca pod hasłem MOC Kultury. Tym razem jednak program ograniczony jest do artystycznych instalacji. – Zrobiliśmy to w trosce o komfort publiczności. Poprzez to, że Noc Kultury będzie trwać siedem tygodni, a nie siedem godzin, to zmniejszamy zatłoczenie na Starym Mieście, ponieważ będzie można zobaczyć prace artystów również w inny dzień tygodnia, a nie tylko w weekend – wyjaśnia dyrektor Nocy Kultury, Joanna Wawiórka-Kamieniecka, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Te hity mieli zaśpiewać inni artyści. Będziecie zaskoczeni!

Instalacje artystyczne będzie można podziwiać w uliczkach, podwórkach i bramach Starego Miasta. Na przykład przy ul. Bramowej (między Bramą Krakowską a Rynkiem) nad głowami przechodniów będą wisieć dwie instalacje w kształcie ryb. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta – zapowiadają organizatorzy. W bramach przy ul. Grodzkiej zawisną cztery tysiące piłeczek pingpongowych, które będą delikatnie poruszane przez wiatr. Przy ulicy Dominikańskiej spacerujący będą mogli oglądać stado gigantycznych nietoperzy w formie wielkich lampionów autorstwa Jarosława Koziary.

Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego do zobaczenia będzie praca inspirowana „Guerniką” Pabla Picassa z 1937 roku. Studenci Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie „ożywili” słynny obraz za pomocą własnoręcznie wykonanej scenografii i kostiumów. Efekt ich pracy będzie można oglądać na wielkoformatowym wydruku o wymiarach zbliżonych do oryginału. W uliczkach Starego Miasta będzie można też zobaczyć wystawę pod tytułem „Przedmiot Mówie”. Będzie ona składać się ze statycznych grafik, które za pomocą cyfrowych technologii są „wprawiane w ruch” i tworzą film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych w czasie pandemii do nauki zdalnej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Noc Kultury 2021 w Lublinie. Program i harmonogram

Atrakcje dostępne w ramach Nocy Kultury 2021 w Lublinie będą się zmieniać z tygodnia na tydzień – zapowiadają organizatorzy. Ich aktualną listę będzie można znaleźć np. na stronie internetowej Nocy Kultury: nockultury.pl, ale inicjatorzy festiwalu zachęcają też, by na własną rękę odkrywać zmiany i instalacje w przestrzeni miasta. Co zobaczymy 4 czerwca, a więc po starcie Nocy Kultury 2021?

 • Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (04.06-21.07, ul. Bramowa)
 • Planeta Lublin (04.06-21.07, Plac Łokietka)
 • Miastoczułość: klon i robinia (4.06-21.07, ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska)
 • Koty na Dachu (4.06-21.07, Plac Zamkowy)
 • Guernica (4.06-21.07, dziedziniec Zamku Lubelskiego)
 • Rybak z Rybnej (4.06-9.06, Brama Rybna)
 • Nietoperze z Dominikańskiej (4.06-21.07, ul. Dominikańska)
 • Żyrandole! (04.06-16.06, bramy: Grodzka 7, Grodzka 5, Grodzka 3)
 • Przedmiot Mówie (4.06-21.07, Stare Miasto)
 • Miasta Momenty / Lublin – Wilno (4.06-18.06, ściana w wejściu do Warsztatów Kultury)
 • Muszą swój świat wymyślić na nowo (4.06-16.06, ul. Ku Farze)