Ślub i wesele w piątek. Zapadła ważna decyzja. Rewolucyjna zmiana w Kościele? Są warunki

i

Autor: Pixabay/Pexels Ślub i wesele w piątek. Zapadła ważna decyzja. Rewolucyjna zmiana w Kościele? Są warunki

Ślub i wesele w piątek. Zapadła ważna decyzja. Rewolucyjna zmiana w Kościele? Są warunki

2021-06-02 8:54

Ślub i wesele w piątek – jest zgoda Kościoła! To ważna decyzja dla osób planujących zawarcie związku małżeńskiego, a później zabawę ze swoimi gośćmi i rodziną. Kościół katolicki zakazywał takich imprez w piątki, które są dniem postu, ale… zmienił zdanie. Już od ubiegłego roku ślub i wesele w piątek nie są grzechem, a powodem jest koronawirus. Trwająca pandemia i obostrzenia sprawiły, że o wolne terminy na przyjęcia jest trudniej, stąd rewolucyjna zmiana w Kościele i zgoda na huczne zabawy weselne w piątki. Są jednak pewne warunki.

Ślub i wesele w piątek nie są grzechem! Informacja o rewolucyjnej zmianie w Kościele zainteresowała bardzo wiele osób, zwłaszcza narzeczonych, planujących zawarcie małżeństwa. O co chodzi? Metropolita lubelski przedłużył dyspensę dotyczącą organizacji wesel w piątki. Na terenie archidiecezji lubelskiej będzie to możliwe do 30 czerwca 2022 roku.

Zobacz też: Lublin: Ksiądz z KUL-u wywołał skandal! Jest reakcja uczelni i Kościoła. Poszło o COVID-19

Udzielam dyspensy od obowiązku zachowania charakteru pokutnego oraz od przepisów o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek (kan. 87 KPK) pod warunkiem podjęcia przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłosierdzia i modlitwy – ogłosił abp Stanisław Budzik.

Policyjni „komandosi” ćwiczyli w Lublinie. Zobacz wideo!

Kościół zastrzega, że dyspensa dotyczy sytuacji, gdy nie ma możliwości organizacji ślubu i wesela w innym dniu tygodnia niż piątek. Tak zdarza się coraz częściej, bo wiele par przekłada swoje przyjęcie lub organizuje je z mniejszym wyprzedzeniem. A to wszystko przez pandemię COVID-19. Ogłoszona dyspensa dotyczy parafii na terenie archidiecezji lubelskiej, ale inne diecezje też mogą udzielać podobnych zezwoleń.

Mając na względzie trwającą epidemię koronawirusa i związaną z tym konieczność przełożenia zaplanowanych terminów zawarcia sakramentalnego małżeństwa, kierując się racjami duszpasterskimi oraz dobrem narzeczonych i ich rodzin, wyrażam zgodę, aby po wyczerpaniu możliwości ustalenia daty ślubu i wesela na inny dzień tygodnia niż piątek, nupturienci mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu – ogłosił abp Stanisław Budzik.

Są jednak pewne warunki. Jednym z nich, jak przypomina Kuria Metropolitalna w Lublinie, jest „podjęcie przez wiernych innej formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłosierdzia i modlitwy”. Nadal nie można też organizować wesel w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, a więc okresach poprzedzających Boże Narodzenie i Wielkanoc.