Hrubieszów: Konflikt w szpitalu. Mieszkańcy chcą starego dyrektora [ZDJĘCIA]

i

Autor: Mucha Hrubieszów: Konflikt w szpitalu. Mieszkańcy chcą starego dyrektora [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Konflikt w szpitalu. Mieszkańcy chcą starego dyrektora [ZDJĘCIA]

2021-05-07 8:29

Konflikt w szpitalu i wokół szpitala w Hrubieszowie. Mieszkańcy miasta i powiatu chcą powrotu starego dyrektora. Nowa szefowa placówki pełni już jednak obowiązki. Co będzie dalej? – Czuję się z tym po prostu źle, hrubieszowskiemu szpitalowi oddałem serce i wszystkie siły, a dostałem... – doktorowi Dariuszowi Gałeckiemu (51 l.), byłemu już dyrektorowi Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie, łamie się głos. Po konflikcie ze Starostwem Powiatowym został zmuszony zrezygnować ze stanowiska, a nowym szefem szpitala została Alicja Jarosińska (53 l.), pracująca do tej pory w Nowym Targu. Wtedy zawrzało: wielu lekarzy złożyło wypowiedzenia, a w sukurs staremu dyrektorowi przyszli mieszkańcy miasta: na utworzonej na Facebooku grupie zarejestrowało się 1500 osób – to więcej niż co dziesiąty hrubieszowianin.

Doktor Gałecki od wielu lat pracował w hrubieszowskim szpitalu i jest doskonale znany mieszkańcom przygranicznego miasteczka. Od marca 2019 roku był dyrektorem, powołanym na to stanowisko przez Starostwo Powiatowe. – Miał dla każdego pacjenta szpitala czas, nawet jak został dyrektorem. Zapytał, co i jak, zażartował, poklepał po ramieniu – opowiada jeden z lekarzy, który zna Gałeckiego od lat. Jego zdaniem szpital zmienił się przez ten czas nie do poznania, ciągle jest remontowany, kolejne oddziały nabierają prawdziwie europejskiego sznytu. – Choć jest ginekologiem, nie stronił od SOR, a w czasie pandemii dyrektor Gałecki pracował także w oddziale covidowym.

Zobacz też: Biszcza: Samochód staranował wiatę. Zabił dwie osoby! Makabryczny wypadek [ZDJĘCIA]

Jakiś czas temu między dyrektorem a starostwem zaczęły się niesnaski. – Mówiąc wprost: zażądano ode mnie pewnych ruchów kadrowych, na które nie mogłem się zgodzić. To nie jest błahy powód, musiałem złożyć rezygnację – mówi Dariusz Gałecki. – Dlaczego? Bo właśnie to, że przez dwa lata udało mi się stworzyć przyjazną atmosferę w pracy i sześćset pracujących stało się zespołem, jest moim największym sukcesem.

Starostwo Powiatowe zarzuciło mu tymczasem, że szpital coraz mocniej się zadłuża, a on ich o tym nie informował. To absurd. Wiedzieli o wszystkim – odparowuje. Konflikt skończył się tym, że 23 marca dyrektor Gałecki złożył rezygnację, którą władze powiatu przyjęły dopiero 13 kwietnia. Tego samego dnia w szpitalu pojawiła się nowa p.o. dyrektora. – Spod samiuśkich Tater – komentują niektórzy fakt, że p.o. dyrektora Alicja Jarosińska pełniła do tej pory funkcję zastępcy dyrektora ds. pielęgniarstwa w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. – Zatrudnienie nowego dyrektora ma na celu wyprowadzenie go z trudnej sytuacji – tłumaczyli decyzję w starostwie.

No i zawrzało. Spośród załogi 34 lekarzy w geście solidarności złożyło wypowiedzenia. Wielu wróciło. – Spośród nich dotąd 19 pracowników wniosło prośby o wycofanie tych wypowiedzeń. W tym sześciu ordynatorów kluczowych oddziałów szpitala, co zapewnia normalne funkcjonowanie placówki leczniczej – zapewnia SE dyrektor Jarosińska. – Sprawy osób, które wniosą dalsze wycofania pochopnie wniesionych wypowiedzeń, będą rozpatrywane indywidualnie – oczywiście z uwzględnieniem aktualnych potrzeb kadrowych SP ZOZ w Hrubieszowie.

Hrubieszów nie zamierza jednak odpuszczać. „Mieszkańcy Hrubieszowa i Powiatu murem za Szpitalem” – grupa na Facebooku ma już 1500 osób. – Jako społeczeństwo mamy pełne prawo do wyrażania swojego niezadowolenia. Nie możemy biernie przyglądać się na działania starosty, które godzą w dobro nas wszystkich – napisali. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu że odejście Pana Dyrektora Dariusza Gałeckiego było spowodowane działaniami Pani Starosty które nie zasługują na pochwałę mieszkańców Powiatu Hrubieszowskiego. Nie działamy jako medialna manipulacja, lecz w oparciu o fakty zależy nam wyłącznie na dobru naszego szpitala, personelu i pacjentów.

Super Raport 06.05 (Goście: Artur Dziabor - Konfederacja, Jan Kanthak - Solidarna Polska) Sedno Sprawy: Jan Maria Jackowski