Lubelskie. Uszkodzone dachy, samochody, ogrodzenia. To prawdopodobnie trąba powietrzna!

i

Autor: Sunrae/Pixabay.com Lubelskie. Uszkodzone dachy, samochody, ogrodzenia. To prawdopodobnie trąba powietrzna! / zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie. Uszkodzone dachy, samochody, ogrodzenia. To prawdopodobnie trąba powietrzna!

2021-05-02 19:56

Około 100 razy wyjeżdżali strażacy w Lubelskiem w niedzielę, 2 maja do usuwania skutków wichury, która przeszła przez region. Nad gminą Tereszpol prawdopodobnie przeszła trąba powietrzna; wiatr uszkodził lub zerwał tam dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Na szczęście, nie ma osób poszkodowanych, do tej pory nikt nie został ranny w wyniku wichury. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol.

Lubelskie. Około 100 interwencji strażaków

Wichury w woj. lubelskim. Jak powiedział PAP oficer dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Andrzej Walczak, w całym regionie   w niedzielę, 2 maja 2021 strażacy wyjeżdżali blisko sto razy do usuwania skutków silnego wiatru. „Na szczęście nie ma osób poszkodowanych”- zaznaczył e bryg. Andrzej Walczak,. W niedzielę w województwie lubelskim przeszła wichura. Wiatr uszkodził lub zerwał dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Największe  szkody wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol-Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych.

- Najprawdopodobniej trąba powietrzna przeszła nad gminą Tereszpol. W miejscowości Tereszpol Zygmunty silny wiatr uszkodził domy mieszkalne, stodoły i budynki gospodarcze, ogrodzenia posesji oraz zaparkowane przy domach samochody – podało Starostwo Powiatowe w Biłgoraju na portalu społecznościowym.

Przedstawiciel wojewody lubelskiego i starosta biłgorajski na miejscu

Jak dodano, na miejscu są jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciel wojewody lubelskiego oraz starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. „Trwa usuwanie stuków działania żywiołu oraz pomoc mieszkańcom i szacowanie strat” – napisano w komunikacie.

Kilka dachów na budynkach wiatr uszkodził również w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów – połamanych gałęzi i konarów drzew – które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych. Według prognoz, w Lubelskiem silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich ma wiać jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Majówkowe szczepienia mobilne na Placu Zamkowym w Lublinie