Wojewoda lubelski poszukuje kadry medycznej do pracy w organizowanym szpitalu tymczasowym dla pacjentów z COVID-19. Szpital tymczasowy ma być urządzony w Lublinie w obiektach Targów Lublin.
Nowa placówka potrzebuje zwłaszcza lekarzy specjalistów lub lekarzy kończących szkolenie specjalistyczne w zakresie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem pneumonologii, medycyny ratunkowej, wszystkich dziedzin chirurgicznych (szczególnie potrzebni są lekarze chirurdzy posiadający podstawowe umiejętności obsługi respiratora), neonatologii (posiadający umiejętności obsługi respiratora), neurologii, medycyny rodzinnej.
Ponadto poszukiwany jest personel pielęgniarski celem udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu: anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, chorób wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem pneumonologii, chirurgii, neurologii, medycyny ratunkowej.
W ogłoszeniu opublikowanym przez LUW podano, że zakres obowiązków związanych z pracą w szpitalu tymczasowym będzie określany w zależności od specjalizacji oraz zakresu umiejętności deklarowanej po przyjęciu do pracy. Zgłoszenia można nadsyłać mailem na adres [email protected] lub telefonicznie pod numer (81) 307 96 90.
Wojewoda lubelski, Lech Sprawka informował wcześniej, że kadra szpitala tymczasowego będzie kompletowana także w porozumieniu z samorządami zawodowymi lekarzy i pielęgniarek. Wojewoda liczy tu m.in. na uaktywnienie personelu medycznego znajdującego się obecnie poza systemem służby zdrowia, a także na chętnych lekarzy POZ, ratowników ze służb mundurowych, lekarzy rezydentów, stażystów, studentów medycyny czy słuchaczy szkół pielęgniarskich.
Szpital tymczasowy ma być urządzony w Lublinie w obiektach Targów Lublin. Będzie on filią Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Dyrektor tego szpitala, Beata Gawelska poinformowała, że w szpitalu tymczasowym planowane jest uruchomienie oddziału intensywnej terapii, który będzie dysponował 80 łóżkami oraz oddziału chorób zakaźnych, gdzie będzie 400-480 łóżek. Oddział ten ma być podzielony na 10 mniejszych pododdziałów, które będą miały swoich koordynatorów. – Chcemy te łóżka uruchomić etapami – zaznaczyła dyrektor.
Szpital tymczasowy ma powstać w ciągu 30 dni od decyzji ministra zdrowia o jego utworzeniu, która została wydana w sobotę. Szpital w Targach Lublin ma stanowić bazę łóżkową dla chorych z COVID-19 w sytuacji, gdy zabraknie ich w funkcjonujących szpitalach w woj. lubelskim.
Sprawka powiedział w czwartek podczas wideokonferencji, że w woj. lubelskim w szpitalach II poziomu – czyli dla pacjentów, u których główną chorobą jest COVID-19 – powstać może maksymalnie 2 tys. 225 łóżek. Będą one w 24 szpitalach w woj. lubelskim. Dotychczas utworzono w tych szpitalach w sumie 1346 łóżek covidowych.
Wojewoda powiedział, że wszystkich łóżek w woj. lubelskim – łącznie z zakładami opiekuńczo-leczniczymi i hospicjami – jest około 11 tys., w tym łóżek w szpitalach (w systemie lecznictwa szpitalnego) – niespełna 6,5 tys. – Rozwijanie łóżek covidowych do liczby 2255, oznacza, że będzie to 35 proc. łóżek z tych aktywnie przeznaczonych do procesu leczenia szpitalnego. Natomiast (pozostałe) 65 proc. to łóżka przeznaczone na proces leczniczy pacjentów niezakażonych – powiedział wojewoda.
W czwartek na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 1,7 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak tłumaczył wojewoda, wysoka liczba nowych zakażeń wynika z uzupełnienia statystyk. Wpisano do nich wyniki badań próbek dostarczanych do laboratoriów w dniach od 22 do 26 października, które oczekiwały na badania, m.in. z powodu braku odczynników.
Dotychczas w woj. lubelskim potwierdzono łącznie prawie 14,4 tys. przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, zanotowano ponad 6,5 tys. ozdrowieńców i zarejestrowano 217 zgonów. Aktualnie blisko 23 tys. osób jest poddanych kwarantannie, a 415 objętych nadzorem epidemiologicznym.
Źródło: PAP.