Lublin solidarny z Ukrainą. Manifestacja na Placu Litewskim. Budynki w barwach Ukrainy

i

Autor: Mariusz Mucha /Super Express Lublin solidarny z Ukrainą. Manifestacja na Placu Litewskim. Budynki w barwach Ukrainy

Lublin solidarny z Ukrainą. Manifestacja na Placu Litewskim. Budynki w barwach Ukrainy [ZDJĘCIA]

Lublin solidarny z Ukrainą. We wtorkowe popołudnie na Placu Litewskim w samym sercu miasta spotkali się razem Ukraińcy i Polacy. Chcieli pokazać swoją solidarność z tymi, którzy za wschodnią granicą boją się wojny, zaostrzenia konfliktu, rosyjskiej agresji. Wojna na Ukrainie to dramat także dla tysięcy studentów z tego kraju, uczących się w Lublinie.

Lublin solidarny z Ukrainą. Manifestacja na Placu Litewskim i budynki rozświetlona barwami narodowymi Ukrainy. Gesty wsparcia, sympatii i solidarności mają być też jasnym sygnałem sprzeciwu wobec wojny i działań zbrojnych. Takiego scenariusza – zaognienia trwającego od lat konfliktu – boją się m.in. Ukraińcy żyjący w Polsce.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Pogranicze straszy ciszą. „U sąsiadów giną ludzie” [ZDJĘCIA]

Zobacz zdjęcia z manifestacji solidarności z Ukrainą na Placu Litewskim w Lublinie, 22 lutego 2022 roku, w galerii poniżej. Kliknij i zobacz zdjęcia!

W Lublinie uczą się prawie cztery tysiące studentów z Ukrainy. Setki ich rodaków zostało tu po zakończeniu nauki albo przyjechało do pracy. Polska i Lublina stały się ich domem, ale każdego dnia boją się tego, co wydarzy się w ich ojczyźnie. Stąd spontaniczna manifestacja, która miała pokazać solidarność i sprzeciw wobec wojny. Na Placu Litewskim pojawili się też politycy i samorządowcy.

Wychodzimy na ten plac, żeby pokazać, że boimy się o swoich bliskich, którzy zostali w Ukrainie – mówi jedna z uczestniczek manifestacji w rozmowie z Radiem Plus Lublin. – Moja matka nie spała całą noc, ona powiedziała, że ma spakowane wszystkie rzeczy, jeśli będzie naprawdę źle… – dodaje młody Ukrainiec.

Super Raport Wydanie Specjalne - Wojna na Ukrainie

Wtorkowa manifestacja na Placu Litewskim to nie koniec symbolicznych gestów. Wieczorem Arena Lublin rozbłysła na niebiesko i żółto – barwami narodowymi Ukrainy. – Do niedzieli (27 lutego) o godz. 17.00 iluminacje na Placu Litewskim będą rozświetlać się w niebiesko-żółtych barwach flagi Ukrainy – zapowiadają przedstawiciele Ratusza.

Sonda
Czy Polacy mogą pomóc Ukrainie?