Koronawirus Lubelskie

i

Autor: pixabay.com/Engin_Akyurt

Lubelskie: Łęczna, Włodawa i Janów w czerwonej strefie. Cała Polska „na żółto” [NOWE ZASADY]

2020-10-08 14:57

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę „czerwonych” i „żółtych” powiatów. W tej drugiej grupie jest... cały kraj. Łęczna, Włodawa i Janów (oraz całe powiaty) to czerwona strefa z największymi ograniczeniami. Od soboty noszenie maseczek będzie obowiązkowe w przestrzeni publicznej na terenie całego kraju.

Cała Polska w żółtej strefie! Od soboty wszystkie powiaty w kraju będą „żółte”. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe. Na Lubelszczyźnie kilka powiatów i miast trafiło z kolei do czerwonej strefy z najpoważniejszymi restrykcjami i ograniczeniami. Łęczna, Włodawa i Janów Lubelski to „czerwone” miasta i całej powiaty.

To musiało się tak skończyć. Galopująca liczba zakażeń i – zapowiadane przez resort zdrowia – zaostrzenie kryterium kwalifikacji do poszczególnych stref z ograniczeniami poskutkowało ogłoszeniem szerokiej listy „czerwonych” powiatów i wprowadzeniem żółtej strefy na terenie całego kraju. I w jednych i w drugich noszenie maseczek (lub inne zakrywanie ust i nosa) będzie od soboty obowiązkowe. Ograniczeń będzie jednak znacznie znacznie więcej.

Całe województwo lubelskie jest w żółtej strefie – podobnie jak cała Polska. Z kolei powiat janowski, łęczyński oraz włodawski to strefa czerwona. Tam obowiązują najsilniejsze ograniczenia i obostrzenia. Jakie?

W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6.00 do 22.00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach może przebywać 25 proc. publiczności. Co z żółtą strefą, a więc większością kraju? Tu wydarzenia kulturalne i seanse kinowe mogą gromadzić maksymalnie 1/4 publiczności.

Co z weselami i spotkaniami okolicznościowymi? W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Te zmiany (dotyczące imprez rodzinnych i okolicznościowych) zaczną obowiązywać 17 października.

Sprawdzają, czy Ziobro ma koronawirusa. Były wiceminister sprawiedliwości ujawnia