Lubelskie: Darmowa komunikacja miejska. Będą jeździć za darmo! Rewolucja

i

Autor: Pixabay/LuidmilaKot Lubelskie: Darmowa komunikacja miejska. Będą jeździć za darmo! Rewolucja

Lubelskie: Bezpłatna komunikacja miejska. Będą jeździć za darmo! Rewolucja

2021-06-14 14:55

Bezpłatna komunikacja miejska w dwóch miastach województwa lubelskiego. To prawdziwa rewolucja. Mieszkańcy będą jeździć za darmo – koniec z biletami i opłatami. Zyskać ma środowisko i ci, którzy nie będą już stali w korkach. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się na Lubelszczyźnie? Darmowa komunikacja miejska za chwilę „wjeżdża” do Łukowa, a za kilka miesięcy do Chełma. Jak oceniasz taki pomysł?

Darmowa komunikacja miejska w województwie lubelskim. Od soboty ruszy w Łukowie. Do końca roku będzie kosztować miasto 178 tys. zł. Od września również mieszkańcy Chełma będą podróżować bezpłatnie autobusami. Ma to wpłynąć m.in. na zwiększenie liczby dostępnych miejsc parkingowych i poprawę jakości powietrza w miastach.

Jak powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową burmistrz Łukowa, Piotr Płudowski, w mieście do tej pory nie było komunikacji miejskiej. W weekend zostanie uruchomiona pierwsza linia. Wakacyjna trasa będzie liczyć 12 km, mieszkańcy miasta dojadą autobusem m.in. nad zalew Zimna Woda. Autobus będzie kursować co godzinę przez siedem dni w tygodniu. Czas jednego przejazdu potrwa ok. 30 minut.

Zobacz też: Lublin: Oszustwo „na policjanta”. Ta 29-latka ma sporo na sumieniu. Jest już wolna

Od soboty uruchamiamy bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich mieszkańców. Od września ruszy linia z uwzględnieniem dużych osiedli i dojazdu do dworca kolejowego. Nazywamy to na razie pilotażem, bo traktujemy ten czas jako egzamin zarówno dla nas, jako organizatorów, jak i mieszkańców. Mam nadzieję, że zainteresowanie komunikacją będzie duże i od stycznia wprowadzimy bezpłatną komunikację na stałe – powiedział burmistrz Piotr Płudowski.

Do końca roku Urząd Miasta w Łukowie przeznaczy na darmową komunikację 178 tys. złotych. Natomiast roczny koszt funkcjonowania jednej linii to ok. 400 tys. zł. Zdaniem władz miasta, powstanie w Łukowie systemu zbiorowego transportu publicznego przyczyni się w przyszłości m.in. do ograniczenia ruchu pojazdów w centrum miasta, zwiększenia ilości wolnych miejsc parkingowych i poprawy jakości powietrza.

Drugim miastem, w którym uruchomiona zostanie bezpłatna komunikacja, jest Chełm. W listopadzie zeszłego roku miejscy radni podjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie. Wprowadzenie darmowych przejazdów planowane jest od września. Chełmskie Linie Autobusowe są spółką finansowaną z budżetu miasta. W zeszłym roku miasto Chełm przekazało na jej funkcjonowanie około 6,5 mln zł. – W 2021 roku – przy założeniu wprowadzenia darmowej komunikacji od 1 września – ma to być 7,5 mln zł – poinformował PAP Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

Podkreślił, że głównym celem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji jest poprawa sytuacji życiowej mieszkańców. – Bezpłatne przejazdy odciążą domowe budżety chełmian, poprawią sytuację komunikacyjną w centrum miasta, zachęcą również do promowania transportu zbiorowego, co z kolei przełoży się na poprawę jakości powietrza – zaznaczył Zieliński.

Obecnie chełmski ratusz prowadzi działania związane z wymianą taboru. Do grudnia 2021 roku dostarczonych zostanie sześć nowych niskoemisyjnych pojazdów. Miasto złożyło również wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu kilkudziesięciu zeroemisyjnych pojazdów – informuje PAP.

Super Raport 14.06 (Goście: Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica, dr hab. Tomasz Słomka - politolog, UW), Sedno Sprawy: Krzysztof Bosak