Kraśnik: Tajemnicze tuby znalezione pod pomnikiem. To ludzkie szczątki?

i

Autor: Google Street View/Daniel Niedziałek, Miasto Kraśnik Kraśnik: Tajemnicze tuby znalezione pod pomnikiem. To ludzkie szczątki?

Kraśnik: Tajemnicze tuby znalezione pod pomnikiem. To ludzkie szczątki?

2021-06-17 9:14

Zaskakujące odkrycie w Kraśniku na Lubelszczyźnie. Pod pomnikiem znaleziono skrzynię, a w niej metalowe tuby. Co zawierają urny? Jedna z hipotez głosi, że mogą to być… ludzkie szczątki. Szokujące i tajemnicze odkrycie będzie teraz przedmiotem badań ekspertów. Co zawierają pojemniki znalezione pod Pomnikiem Partyzanta na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Kraśniku? Jeśli są to ludzkie szczątki, resztki ciał, to czyich i jak się tam znalazły…?

Zaskakujące odkrycie w Kraśniku. Pod Pomnikiem Partyzanta znaleziono tajemnicze tuby – pokryte rdzą, zapakowane w podniszczoną skrzynię. Na nietypowe znalezisko natrafiono 15 czerwca. Od tego dnia eksperci dwoją się i troją, by ustalić: co jest w środku. Co zawiera 14 metalowych pojemników?

Zobacz też: Leopoldów: Śmierć motocyklisty. 24-latek zginął na miejscu. Makabra pod Rykami

Najpierw zbadano, czy to nie bomby lub pociski. Gdy takie ryzyko wykluczono, do „akcji” weszli historycy. – Prace na pewien czas przerwano, a do Kraśnika przyjechali przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Instytutu Pamięci Narodowej, archeolog Marcin Piotrowski oraz Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego dr Dominik Szulc – relacjonuje burmistrz Kraśnika, Wojciech Wilk.

Pomnik Partyzanta pochodzi z 1967 roku. Stoi w centrum najstarszej części miasta – dziś to rondo Żołnierzy Wyklętych. Prowadzona wokół rewitalizacja doprowadziła do zaskakującego odkrycia. I choć niektórzy spodziewali się, że pod pomnikiem może być złożona ziemia z miejsc bitew partyzanckich, to okazuje się, że prawda może być znacznie bardziej złożona. Sprawę badają teraz eksperci.

Może to być ziemia z pól bitew partyzanckich, które toczyły się na pobliskich terenach, złożona symbolicznie pod Pomnikiem Partyzanta w 1967 r. albo urny z prochami poległych, na co wskazują dokumenty odnalezione 16 czerwca w magistracie – dodaje Wilk.

Lokalizacja i liczba pojemników zgodna jest z ilością urn, które miano złożyć pod pomnikiem w chwili jego odsłonięcia. Ich zawartość stanowić miała ziemia z pól bitew partyzanckich z całej Lubelszczyzny, m.in. Porytowego Wzgórza i Rąblowa. Przed kilkoma laty prezes kraśnickiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przekazał mi jednak, że ziemię zastąpiły ostatecznie prochy ludzkie. Co ciekawe istnieje dokument z 1973 r. w którym (bez wyjaśnienia powodu) Pomnik wymieniono wśród grobów wojennych. Sprawa nie jest zatem jednoznaczna – przyznaje Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, dr Dominik Szulc.

Która z hipotez jest słuszna? Przekonamy się wkrótce, bo skrzynia i urny mają zostać nie tylko zabezpieczone i odnowione, ale też dokładnie zbadane. Na razie eksperci z Kraśnika tłumaczą, że obie „wersje” traktują jako równie prawdopodobne. Jak długo potrwa proces oceny zawartości urn? Tego, póki co, nie wiemy. Urząd Miasta szuka wykonawcy takich prac.

QUIZ. Lubelskie: Rozpoznasz tablice rejestracyjne? Jakie to miasto lub powiat?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego! LU to oznaczenie tablic dla samochodów zarejestrowanych w:
Nadciąga fala tropikalnych upałów