Kraśnik: Tajemnicze tuby znalezione pod pomnikiem. To ludzkie szczątki?

i

Autor: Google Street View/Daniel Niedziałek, Miasto Kraśnik Kraśnik: Tajemnicze tuby znalezione pod pomnikiem. To ludzkie szczątki?

Kraśnik: Tajemnicze tuby znalezione pod pomnikiem. To ludzkie szczątki?

2021-06-17 9:14

Zaskakujące odkrycie w Kraśniku na Lubelszczyźnie. Pod pomnikiem znaleziono skrzynię, a w niej metalowe tuby. Co zawierają urny? Jedna z hipotez głosi, że mogą to być… ludzkie szczątki. Szokujące i tajemnicze odkrycie będzie teraz przedmiotem badań ekspertów. Co zawierają pojemniki znalezione pod Pomnikiem Partyzanta na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Kraśniku? Jeśli są to ludzkie szczątki, resztki ciał, to czyich i jak się tam znalazły…?

Zaskakujące odkrycie w Kraśniku. Pod Pomnikiem Partyzanta znaleziono tajemnicze tuby – pokryte rdzą, zapakowane w podniszczoną skrzynię. Na nietypowe znalezisko natrafiono 15 czerwca. Od tego dnia eksperci dwoją się i troją, by ustalić: co jest w środku. Co zawiera 14 metalowych pojemników?

Zobacz też: Leopoldów: Śmierć motocyklisty. 24-latek zginął na miejscu. Makabra pod Rykami

Najpierw zbadano, czy to nie bomby lub pociski. Gdy takie ryzyko wykluczono, do „akcji” weszli historycy. – Prace na pewien czas przerwano, a do Kraśnika przyjechali przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Instytutu Pamięci Narodowej, archeolog Marcin Piotrowski oraz Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego dr Dominik Szulc – relacjonuje burmistrz Kraśnika, Wojciech Wilk.

Pomnik Partyzanta pochodzi z 1967 roku. Stoi w centrum najstarszej części miasta – dziś to rondo Żołnierzy Wyklętych. Prowadzona wokół rewitalizacja doprowadziła do zaskakującego odkrycia. I choć niektórzy spodziewali się, że pod pomnikiem może być złożona ziemia z miejsc bitew partyzanckich, to okazuje się, że prawda może być znacznie bardziej złożona. Sprawę badają teraz eksperci.

Może to być ziemia z pól bitew partyzanckich, które toczyły się na pobliskich terenach, złożona symbolicznie pod Pomnikiem Partyzanta w 1967 r. albo urny z prochami poległych, na co wskazują dokumenty odnalezione 16 czerwca w magistracie – dodaje Wilk.

Lokalizacja i liczba pojemników zgodna jest z ilością urn, które miano złożyć pod pomnikiem w chwili jego odsłonięcia. Ich zawartość stanowić miała ziemia z pól bitew partyzanckich z całej Lubelszczyzny, m.in. Porytowego Wzgórza i Rąblowa. Przed kilkoma laty prezes kraśnickiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przekazał mi jednak, że ziemię zastąpiły ostatecznie prochy ludzkie. Co ciekawe istnieje dokument z 1973 r. w którym (bez wyjaśnienia powodu) Pomnik wymieniono wśród grobów wojennych. Sprawa nie jest zatem jednoznaczna – przyznaje Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego, dr Dominik Szulc.

Która z hipotez jest słuszna? Przekonamy się wkrótce, bo skrzynia i urny mają zostać nie tylko zabezpieczone i odnowione, ale też dokładnie zbadane. Na razie eksperci z Kraśnika tłumaczą, że obie „wersje” traktują jako równie prawdopodobne. Jak długo potrwa proces oceny zawartości urn? Tego, póki co, nie wiemy. Urząd Miasta szuka wykonawcy takich prac.

Nadciąga fala tropikalnych upałów