Koronawirus Lubelskie

i

Autor: zdj. ilustr., Lubuska Policja

Koronawirus w Polsce: SZPITAL POLOWY w Lublinie. Wiemy, gdzie powstanie szpital tymczasowy

2020-10-19 14:31

Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim. Taką inicjatywę potwierdził dziś minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szpital polowy – podobny do tego tworzonego na Stadionie Narodowym – ma powstać także w województwie lubelskim, a konkretnie w Lublinie. Gdzie powstanie szpital tymczasowy? Kiedy powstanie? Kto go stworzy?

Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd zapowiadał, że plany obejmują stworzenie szpitali polowych w każdym regionie. Plany w tej sprawie mają być doprecyzowane w ciągu tygodnia, dwóch. – Analizujemy puste budynki po szpitalach, hale wystawowe. Nie chcę jeszcze mówić o konkretnych lokalizacjach – uciął Niedzielski.

Pewna lokalizacja to Stadion Narodowy w Warszawie. W stolicy ma powstać jeszcze drugi szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Kolejne mają być zlokalizowane też w innych regionach. To – jak zapowiada rząd – jeden ze sposobów na stworzenie większej liczby miejsc dla chorych zakażonych koronawirusem. Istniejące szpitale też mają zwiększać swoje obłożenie. Część placówek powiatowych ma być dedykowana pacjentom z COVID-19.

Szpital polowy w Lublinie? Rząd buduje szpitale tymczasowe na COVID-19!

W województwie lubelskim jest wstępne uzgodnienie, że taka lokalizacja szpitala tymczasowego byłaby na terenie Targów Lublin – zapowiedział wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Zaznaczył, że trwają intensywne prace nad koncepcją szpitala i jego zaprojektowaniem. – Jest wyłoniona grupa osób, która wypracowuje szczegóły tej koncepcji – mówi Sprawka.

Targi są spółką akcyjną. Ich większościowym udziałowcem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, ale też (w mniejszym stopniu) Miasto Lublin i Województwo Lubelskie. – Jestem po rozmowach z głównymi udziałowcami – zadeklarował wojewoda lubelski.

Szpitale tymczasowe mają powstawać w całej Polsce. Zobacz:

Tak będzie wyglądał szpital polowy na Narodowym