Koronawirus. Odmówili pogrzebu w kościele. Reakcja wojewody i kurii na skandal w Kraśniku

i

Autor: Pixabay/dodo71

Koronawirus. Odmówili pogrzebu w kościele. Reakcja wojewody i kurii na skandal w Kraśniku

2020-10-13 9:04

To prawdziwy skandal! Księża z Kraśnika (woj. lubelskie) odmówili wdowie po zmarłym mężu możliwości modlitwy nad trumną w kościele?! Powiedzieli, że pogrzeb z ciałem chorego nie może się odbyć w ich świątyni. Tłumaczyli się przy tym... wytycznymi sanepidu. Tymczasem te są zupełnie inne. Wojewoda lubelski przeprasza i reaguje, a kuria chce pouczyć swoich księży.

Jest reakcja wojewody i kurii na skandal w Kraśniku. Przypomnijmy – w tamtejszych parafiach księża odmówili pogrzebu w kościele! Nie zgodzili się na mszę z trumną z ciałem mężczyzny chorego na COVID-19. Bali się zakażenia koronawirusem?

Skandal opisał Dziennik Wschodni. Księża z Kraśnika tłumaczyli się wytycznymi tamtejszego sanepidu. Okazuje się jednak, że faktyczne zalecenia są całkiem inne. Czy do kościoła można wprowadzić tylko urnę z prochami, czy też trumnę z ciałem zmarłego zakażonego? Okazuje się, że obie opcje są możliwe.

Wojewoda lubelski przeprasza wdowę i rodzinę zmarłego, a kuria zapowiada, że pouczy swoich księży. Lech Sprawka przyznał, że interpretacja przepisów przez sanepid w Kraśniku była błędem. Trumna z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem może być wprowadzana do kościoła.

Rzecznik lubelskiej kurii, ks. dr Adam Jaszcz zapowiedział, że informacja Głównego Inspektora Sanitarnego na ten temat zostanie wysłana wszystkim księżom archidiecezji lubelskiej. – Nie ma przepisów zabraniających wnoszenia trumny z ciałem osoby zakażonej koronawirusem do kościoła – przypomniał kapłan.

Pogrzeb zmarłego mężczyzny spod Kraśnika odbył się w końcu – w tradycyjnej formie – w jednej z parafii koło miasta. Tam ksiądz nie widział ku temu przeszkód.

Super Raport 12.10 (Goście: Piotr Müller - rzecznik prasowy rządu, PiS oraz Krzysztof Gawkowski - Lewica)