Janów Lubelski. Na wieży kościoła odkryto kapsułę czasu sprzed... 110 lat!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. kundennote_com /zdjęcie ilustracyjne

Janów Lubelski. W kościele odkryto kapsułę czasu sprzed 110 lat! Co w niej było?

2022-05-26 20:51

Podczas renowacji wieży kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim odkryto kapsułę czasu sprzed 110 lat. O tym fascynującym znalezisku poinformował proboszcz ks. Tomasz Lis, który zdradził również, co się w niej znajdowało.

Z rozmowy Polskiej Agencji Prasowej (PAP) z księdzem proboszczem wynika, że kapsułę odnaleziono w ubiegłym tygodniu podczas prac konserwatorskich przy renowacji elewacji świątyni. Jak wyjaśnił, podczas demontażu krzyża znajdującego się na wieży, poruszono kulą, na której był on zamontowany. Wówczas zebrani usłyszeli, że w środku coś jest. „Usłyszeliśmy, że w środku są przedmioty, więc całość zdejmowaliśmy ze zwiększoną ostrożnością” - dodał Lis. Powiedział, że w kuli znajdowały się dwa szklane naczynia oraz paczka. Jedno z naczyń zostało stłuczone najprawdopodobniej podczas montażu pojemnika lub uderzenia pioruna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy przewinęło się przez Lublin. Ilu zostało?

Bóbr zgubił się na spacerze po Giżycku

„Na szczęście najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym” – podał ks. Lis, a następnie po kolei wymienił przedmioty znajdujące się w ponad 100-letniej kapsule czasu. Jej zawartość przedstawia się następująco: zawierający informacje o powstaniu wieży oraz pracach remontowych list ojców dominikanów z 1852 r., katalogi księży diecezji lubelskiej i zakonu dominikanów z podobnego okresu, list napisany przez ks. proboszcza Michała Zawiszę w 1912 r. wraz ze zdjęciem, kalendarze liturgiczne z lat 1903, 1909 i 1910, gazety (warszawski „Goniec Poranny” z 2 lipca 1912 r., „Goniec Wieczorny” z 1 lipca 1912 r., „Słowo Dziennik Powszechny” z 3 i 4 lipca 1912 r., „Ziemię Lubelską” z 4 lipca 1912 r., „Muchę” z 22 września 1911 r.), około 140 monet różnego nominału i roku pochodzenia oraz sześć okolicznościowych medali.

ZOBACZ TEŻ: Podczas prac budowlanych znaleźli granat z zapalnikiem! Ewakuacja mieszkańców w Korczowie

Proboszcz poinformował, że o znalezisku został zawiadomiony biskup diecezjalny i konserwator zabytków. Potwierdził to w rozmowie z PAP Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. Jego zdaniem jest to cenne odkrycie, które wzbogaca wiedzę o janowskim kościele.

Proboszcz zapowiedział skatalogowanie wszystkich znalezionych artefaktów. Mają one zostać opisane i po zakończeniu prac renowacyjnych na nowo umieszczone w wieży kościoła. „To co znaleźliśmy wróci do kapsuły czasu. Przygotowujemy nasz zestaw, który dołożymy do kapsuły” - dodał ks. Lis.

W kapsule czasu, wyjaśnił proboszcz, zostanie umieszczony współczesny list, monety i inne cenne pamiątki „by potomni także kiedyś dowiedzieli się ciekawych rzeczy o naszych czasach”.

CZYTAJ: Uratowali sarnie niemowlaczki z pożaru traw pod Krasnymstawem. Oseski omal nie spłonęły żywcem

Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, który jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, wybudowano w XVIII wieku. Pierwotnie świątynia i przyległy klasztor należały do dominikanów. Od 1867 r. opiekę nad zabudowaniami sprawują księża diecezjalni.

Sanktuarium należy do diecezji sandomierskiej.

Sonda
Czy interesujesz się historią?