Janów Lubelski. W kościele odkryto kapsułę czasu sprzed 110 lat! Co w niej było?

2022-05-26 20:51
Janów Lubelski. Na wieży kościoła odkryto kapsułę czasu sprzed... 110 lat!
Autor: pixabay.com, CC0 fot. kundennote_com /zdjęcie ilustracyjne

Podczas renowacji wieży kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim odkryto kapsułę czasu sprzed 110 lat. O tym fascynującym znalezisku poinformował proboszcz ks. Tomasz Lis, który zdradził również, co się w niej znajdowało.

Z rozmowy Polskiej Agencji Prasowej (PAP) z księdzem proboszczem wynika, że kapsułę odnaleziono w ubiegłym tygodniu podczas prac konserwatorskich przy renowacji elewacji świątyni. Jak wyjaśnił, podczas demontażu krzyża znajdującego się na wieży, poruszono kulą, na której był on zamontowany. Wówczas zebrani usłyszeli, że w środku coś jest. „Usłyszeliśmy, że w środku są przedmioty, więc całość zdejmowaliśmy ze zwiększoną ostrożnością” - dodał Lis. Powiedział, że w kuli znajdowały się dwa szklane naczynia oraz paczka. Jedno z naczyń zostało stłuczone najprawdopodobniej podczas montażu pojemnika lub uderzenia pioruna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy przewinęło się przez Lublin. Ilu zostało?

Bóbr zgubił się na spacerze po Giżycku

„Na szczęście najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym” – podał ks. Lis, a następnie po kolei wymienił przedmioty znajdujące się w ponad 100-letniej kapsule czasu. Jej zawartość przedstawia się następująco: zawierający informacje o powstaniu wieży oraz pracach remontowych list ojców dominikanów z 1852 r., katalogi księży diecezji lubelskiej i zakonu dominikanów z podobnego okresu, list napisany przez ks. proboszcza Michała Zawiszę w 1912 r. wraz ze zdjęciem, kalendarze liturgiczne z lat 1903, 1909 i 1910, gazety (warszawski „Goniec Poranny” z 2 lipca 1912 r., „Goniec Wieczorny” z 1 lipca 1912 r., „Słowo Dziennik Powszechny” z 3 i 4 lipca 1912 r., „Ziemię Lubelską” z 4 lipca 1912 r., „Muchę” z 22 września 1911 r.), około 140 monet różnego nominału i roku pochodzenia oraz sześć okolicznościowych medali.

ZOBACZ TEŻ: Podczas prac budowlanych znaleźli granat z zapalnikiem! Ewakuacja mieszkańców w Korczowie

Proboszcz poinformował, że o znalezisku został zawiadomiony biskup diecezjalny i konserwator zabytków. Potwierdził to w rozmowie z PAP Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. Jego zdaniem jest to cenne odkrycie, które wzbogaca wiedzę o janowskim kościele.

Proboszcz zapowiedział skatalogowanie wszystkich znalezionych artefaktów. Mają one zostać opisane i po zakończeniu prac renowacyjnych na nowo umieszczone w wieży kościoła. „To co znaleźliśmy wróci do kapsuły czasu. Przygotowujemy nasz zestaw, który dołożymy do kapsuły” - dodał ks. Lis.

W kapsule czasu, wyjaśnił proboszcz, zostanie umieszczony współczesny list, monety i inne cenne pamiątki „by potomni także kiedyś dowiedzieli się ciekawych rzeczy o naszych czasach”.

CZYTAJ: Uratowali sarnie niemowlaczki z pożaru traw pod Krasnymstawem. Oseski omal nie spłonęły żywcem

Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, który jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, wybudowano w XVIII wieku. Pierwotnie świątynia i przyległy klasztor należały do dominikanów. Od 1867 r. opiekę nad zabudowaniami sprawują księża diecezjalni.

Sanktuarium należy do diecezji sandomierskiej.

Sonda
Czy interesujesz się historią?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE