Ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy przewinęło się przez Lublin. Ilu zostało?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Mariusz Mucha / Super Express Ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy przewinęło się przez Lublin. Ilu zostało?

Ponad 1,2 mln uchodźców z Ukrainy przewinęło się przez Lublin. Ilu zostało?

2022-05-26 10:09

Ponad 1,2 miliona uchodźców z Ukrainy przewinęło się przez Lublin przez ostatnie trzy miesiące – wynika z szacunków ratusza. Od początku agresji Rosji na Ukrainę (24.02) rozpoczął się gigantyczny exodus ludzi, uciekających przed wojną, śmiercią i zniszczeniem. Wielu z nich trafiało do Lublina – czasem przejazdem, czasem na jedną noc. Ilu zostało? Ilu jest uchodźców z Ukrainy w Lublinie?

Od lutego do kwietnia przez Lublin przewinęło się ponad 1,2 mln uchodźców, w tym 138 tys. przynajmniej na jedną noc – wynika z danych Urząd Miasta Lublin. W mieście przebywa obecnie ponad 68 tys. obywateli Ukrainy, którzy stanowią 17 proc. mieszkańców Lublina.

Mamy poczucie dumy, że wspólnie, razem daliśmy radę rozwiązać te wszystkie problemy, mając świadomość morza nieszczęścia i dramatu, które spotkały ludzi – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, cytowany przez PAP.

Według danych lubelskiego ratusza, w ciągu ostatnich 90 dni w 14 interwencyjnych punktach noclegowych w mieście udzielono uchodźcom ponad 102,5 tys. noclegów, wydano blisko 150 tys. posiłków, ponad 39,5 tys. paczek z trwałą żywnością. W miejscach noclegowych działają zespoły pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową. W szczytowym momencie było 16 interwencyjnych punktów, które dysponowały ponad 2 tys. miejsc noclegowych.

Rytmy gospel dla Ukrainy. Śpiewał pastor Abraham Diomande z Nowego Jorku wspólnie z Chórem Gospeople z Lublina.

W tej chwili w punktach średnio dziennie mieszka ok. 1050-1100 obywateli Ukrainy, którzy mają zapewnione wyżywienie, wsparcie psychologiczne, pomoc w poszukiwaniu pracy i naukę dla dzieci – zapewniają urzędnicy.

Od 16 marca urzędnicy nadali obywatelom Ukrainy ponad 8,4 tys. numerów PESEL, a od początku wojny w Miejskim Urzędzie Pracy zarejestrowało się 1123 pracowników z Ukrainy poszukujących pracy. Lubelscy pracodawcy – jak wynika ze statystyk – zatrudnili 1196 obywateli Ukrainy.

Wydatki poniesione przez miasto na pomoc uchodźcom na koniec kwietnia wyniosły ponad 4,8 mln zł. Aktualnie, na podstawie zgłoszonych zapotrzebowań, uruchomiono kolejne środki na działania pomocowe na ponad 6 mln zł. Na pomoc uchodźcom miasto otrzymało ok. 20 mln zł środków zewnętrznych – podaje PAP.

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?