Podatek na gaz CAŁKOWICIE ZNIESIONY! Co to oznacza dla polskich rodzin?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/PublicDomainPictures Podatek na gaz CAŁKOWICIE ZNIESIONY! Co to oznacza dla polskich rodzin?

Dodatek osłonowy w Lublinie. Dotacja na prąd i gaz. Gdzie złożyć wniosek?

2022-01-10 8:33

Rusza przyjmowanie wniosków o dodatek osłonowy w Lublinie. Mieszkańcy miasta mogą ubiegać się o min. 400 złotych na prąd i gaz. Dopłata do rachunków ma być sposobem wsparcia dla osób o mniejszych dochodach w dobie inflacji. Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy w Lublinie? Kto może dostać 400 złotych dopłaty w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej? Komu przysługuje prawie 1500 zł?

Dodatek osłonowy w Lublinie. Ruszyło przyjmowanie wniosków o dopłatę w wysokości 400 złotych (lub więcej) do prądu i gazu. Dodatek osłonowy to jedna z nowych inicjatyw rządu. W założeniu ma łagodzić negatywne skutki trwającej inflacji i podwyżek cen energii elenktycznej czy gazu. Kto i kiedy może złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy w Lublinie?

Wypłacane świadczenie ma być odpowiedzią na szczególne problemy niektórych gospodarstw domowych związane ze znaczącym wzrostem cen towarów i usług, zwłaszcza cen energii elektrycznej i paliw – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin. – Mieszkańcy, którym na mocy wprowadzonych przepisów przysługuje prawo do dodatku, mogą składać wnioski od poniedziałku, 10 stycznia.

Dodatek osłonowy. 400 złotych dopłaty do rachunków za prąd, gaz, ogrzewanie

Dodatek osłonowy przysługuje tym, którzy nie przekraczają określonego dochodu:

  • w gospodarstwie jednoosobowym maksymalnie 2100 zł miesięcznie,
  • w gospodarstwie wieloosobowym maksymalnie 1500 zł miesięcznie na osobę.

W przypadku wyższych dochodów kwota dodatku osłonowego będzie pomniejszana według zasady „złotówka za złotówkę”, czyli np. ktoś, kto o 100 złotych przekroczy wspomniany próg dochodowy, otrzyma o 100 złotych niższą dopłatę.

Zobacz też: Aktor zginął na obwodnicy Lubartowa, jadąc na pogrzeb innego aktora

Jak informuje Urząd Miasta Lublin, dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

  • gospodarstwo jednoosobowe – 400/500 zł*
  • gospodarstwo 2-3 osobowe – 600/750 zł*
  • gospodarstwo 4-5 osobowe – 850/1062,50 zł*
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1 150/1437,50 zł*

Podane wyższe kwoty (oznaczone gwiazdką) dotyczą gospodarstw stosujących następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Najważniejsze zmiany w prawie i podatkach 2022. Wszystko, co trzeba wiedzieć.

Dodatek osłonowy w Lublinie. Do kiedy wnioski? Kiedy wypłata?

Wnioski o dodatek osłonowy można złożyć do 31 października 2022 r. Jak tłumaczą urzędnicy z lubelskiego Ratusza, osoby, które złożą wniosek do 31 stycznia 2022, otrzymają środki w dwóch równych ratach: do 31 marca i do 2 grudnia. Natomiast złożenie wniosku pomiędzy 1 lutego a 31 października skutkować będzie jednorazową wypłatą całości świadczenia w terminie do 2 grudnia 2022 r. W myśl ustawy wnioski złożone po 31 października nie będą rozpatrywane.

Dodatek osłonowy w Lublinie. Gdzie złożyć wniosek? Jak załatwić?

Wniosek o dodatek osłonowy w Lublinie, a więc dopłatę na wyższe rachunki za prąd i gaz, można złożyć przez internet, pocztą lub osobiście (w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin).

Wymagane dokumenty należy dostarczyć osobiście do Biur Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin lub za pośrednictwem poczty na adres: Wydział Spraw Mieszkaniowych, ul. Peowiaków 13, 20-007 Lublin. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski przez internet, np. za pomocą platformy ePUAP.

Zobacz też: Kolęda 2022 odwołana! Księża nie odwiedzą domów parafian?

Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin

  • BOM ul. Wieniawska 14
  • BOM ul. Filaretów 44
  • BOM ul. Szaserów 13-15
  • BOM ul. Franciszka Kleeberga 12a
  • BOM ul. Wolska 11
Sonda
Jak oceniasz działania rządu w sprawie inflacji?