Kolęda 2022 odwołana! Księża nie odwiedzą domów parafian?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/debowscyfoto; Senlay; SE

Kolęda 2022 odwołana! Księża nie odwiedzą domów parafian?

2022-01-03 14:28

Kolęda w archidiecezji lubelskiej 2021/2022 odwołana! Księża nie odwiedzą domów wszystkich parafian. Nie będą chodzić od drzwi do drzwi, a jedynie tam, gdzie zostaną specjalnie zaproszeni. W części parafii zaproszą wiernych do kościoła, zamiast odwiedzić ich w domach. Wszystko przez trwającą pandemię koronawirusa i zagrożenie epidemiczne.

Kolęda 2021/2022 w Lublinie i na Lubelszczyźnie została odwołana – nie będzie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formule! Taką decyzję podjęła lubelska kuria. Podobnie jak przed rokiem zmiany spowodowała trwająca pandemia koronawirusa i zagrożenie epidemiczne. Co zamiast tradycyjnej kolędy i wizyty duszpasterskiej 2021/2022 w archidiecezji lubelskiej?

Nie będzie tradycyjnej kolędy w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wizyta duszpasterska i odwiedziny poszczególnych mieszkań parafian przez księży zostały odwołane. Kapłani pójdą tylko tam, gdzie dostaną bezpośrednie zgłoszenie i zaproszenie, a część parafii zaprosi swoich wiernych do kościołów w mniejszych grupach.

Kuria metropolitalna w Lublinie wydała w tej sprawie specjalny komunikat.

Super Raport 03.01 (Goście: Bartosz Arłukowicz - PO oraz Szymon Hołownia - Polska 2050)

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, mając na względzie bezpieczeństwo zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, po konsultacji przeprowadzanej podczas Konferencji Księży Dziekanów, informujemy, iż wierni mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą w dwóch formach: 1. podczas Eucharystii w dni powszednie: księża proboszczowie mogą zaprosić mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła i udzielić im oraz ich bliskim błogosławieństwa kolędowego. 2. podczas wizyty w domu parafian w tradycyjnej formie: jeśli taką decyzję podejmie proboszcz, na zaproszenie wiernych i z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych.

Decyzję o tym, czy zaprosić wiernych do kościoła, czy odwiedzić chętne osoby w domach podejmują poszczególne parafie, a komunikaty w tej sprawie są ogłaszane podczas mszy świętych, w ogłoszeniach parafialnych – na stronach internetowych parafii i w przykościelnych gablotach.

Przykładowo w parafii archikatedralnej parafia została podzielona na kilka rejonów, a msze święte dla wiernych z poszczególnych obszarów rozpoczną się we wtorek, 4 stycznia i potrwają nieco ponad tydzień. – W tym roku z wizytą duszpasterską odwiedzimy domy, do których zostaniemy zaproszeni. Jednocześnie duszpasterze zapraszają wszystkich do katedry na Msze święte odprawiane w intencji mieszkańców danego rejonu – informują duszpasterze z archikatedry lubelskiej. Szczegółowy podział jest dostępny w katedrze.

Wiele lubelskich parafii stosuje podobny sposób kolędowania, łącząc msze święte dla wiernych odprawiane w dni powszednie z wizytami odbywającymi się u chętnych wiernych. Harmonogramy takich wizyt duszpasterskich ogłaszają poszczególne parafie.

Sonda
Jak często chodzisz do kościoła?