Biała Podlaska: Ważni urzędnicy zatrzymani przez CBA. Ustawiali przetargi? Poważne oskarżenia

i

Autor: CBA

Biała Podlaska: Urzędnicy zatrzymani przez CBA. Ustawiali przetargi? Poważne oskarżenia

2021-04-22 8:29

Biała Podlaska. Potężne „trzęsienie ziemi” w lokalnym samorządzie. Ważni urzędnicy – na czele z zastępcą wójta gminy – zostali zatrzymani przez CBA. Agenci podejrzewają, że cała trójka mogła ustawiać przetargi drogowe dla „zaprzyjaźnionych” firm. Chodzi o inwestycje gminy i miasta Biała Podlaska. Zatrzymani zostali też trzej przedsiębiorcy. Centralne Biuro Antykorupcyjne bada sprawę – agenci przyznają, że ta może mieć charakter rozwojowy. Czy na samym szczycie urzędu gminy w Białej Podlaskiej dochodziło do łamania prawa i ustawiania przetargów na inwestycje drogowe? Urzędnicy mieli informować przedsiębiorców o szczegółach przetargów, zdradzać im informacje, które pozwalały im wygrywać.

Ważni urzędnicy z Białej Podlaskiej zatrzymani przez CBA. Podobno ustawiali przetargi drogowe dla „zaprzyjaźnionych” przedsiębiorców. Zdradzali firmom szczegóły postępowań, tak, by ci mogli wygrywać. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech urzędników z Białej Podlaskiej i trzech przedsiębiorców podejrzewanych o ustawianie przetargów na inwestycje drogowe – informuje Polska Agencja Prasowa. Prokuratura postawiła im m.in. zarzuty przekroczenia uprawnień. Sprawa, jak przekonuje CBA, jest poważna i może mieć charakter rozwojowy. Wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego potwierdził PAP, że zatrzymani przez funkcjonariuszy z lubelskiej delegatury, to: zastępca wójta gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych z Urzędu Gminy oraz z Urzędu Miasta Biała Podlaska i trzej lokalni przedsiębiorcy.

Zobacz też: Luzowanie obostrzeń na Lubelszczyźnie. Co otworzą najpierw? Rząd znosi obostrzenia [LISTA]

Biała Podlaska: CBA zatrzymało sześć osób. Poważne oskarżenia

CBA przeszukało miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm i miejsca ich zatrudnienia. PAP, powołując się na informacje z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, informuje, że zatrzymania to wynik kilkutygodniowego śledztwa dotyczącego podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów, wszczętego na podstawie materiałów zgromadzonych przez CBA i prowadzonego pod nadzorem Ośrodka Zamiejscowego w Białej Podlaskiej Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Postępowanie dotyczyło podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami. W sprawie badany był okres od lutego do lipca 2020 r.

Biała Podlaska. Urzędnicy ustawiali przetargi?

Śledczy ustalili, że urzędnicy z Białej Podlaskiej mieli przekazywać przedsiębiorcom poufne informacje dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych i ścieżek rowerowych.

Wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów, uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców – czytamy w komunikacie CBA, przekazywanym przez PAP. Zatrzymani przez CBA urzędnicy mieli, zdaniem śledczych, działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez firmy, które, dzięki wiedzy z urzędów, wygrywały przetargi.

Biała Podlaska. Zarzuty dla urzędników i przedsiębiorców

Prokuratura postawiła urzędnikom zarzuty nadużycia uprawnień oraz ujawniania informacji osobom nieuprawnionym – podaje Polska Agencja Prasowa. Przedsiębiorcom zarzucono nakłanianie urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień w związku z planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień publicznych. CBA zaznaczyło, że postępowanie ma charakter rozwojowy.

Nasz Nowy Dom 21-22.04. Komu pomoże Katarzyna Dowbor?