Poruszający widok

Zginęli w pracy, pochowano ich obok siebie. Wymowna pamiątka na grobie ofiar wybuchu pocisku w Przewodowie

2023-02-21 14:02

Wybuch w Przewodowie, do którego doszło 15 listopada 2022 roku, wstrząsnął całą Polską. Zginęło wówczas dwóch Polaków, pracowników suszarni zboża. Dzień po tragedii okazało się, że eksplozję na terenie zakładu spowodował ukraiński pocisk obrony powietrznej. Pogrzeby ofiar wybuchu - Bogdana C. oraz Bogusława W. - odbyły się kilka dni po tragedii. Tak teraz wyglądają ich groby.

Wybuch w Przewodowie nastąpił około godziny 15.40, 15 listopada 2022 roku. Początkowo nie informowano jednak o zdarzeniu ze względu na ustalenie dokładnych szczegółów tragedii. Dopiero wieczorem okazało się, że na niewielką wieś spadła rakieta, zabijając dwóch pracowników suszarni zboża - Bogdana C. oraz Bogusława W. Śledztwo wykazało, że na terytorium Polski spadł ukraiński pocisk obrony powietrznej. Wieczorem podjęto decyzję o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego następnego dnia, a rzecznik rządu poinformował, że rozważane będzie uruchomienie 4. artykułu NATO. Po wstępnych ustaleniach śledczych uznano, że doszło do nieszczęśliwego wypadku. - To Rosja wywołała agresję, zaatakowała Ukrainę i 15 listopada to właśnie Rosja wysłała dziesiątki rakiet, bombardując nimi terytorium Ukrainy, która się broniła, wskutek czego doszło do nieszczęśliwego wypadku - powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Kownie 25 listopada.

Wybuch w Przewodowie. Pogrzeby ofiar

Pogrzeby ofiar wybuchu w Przewodowie odbyły się kilka dni po tragedii. Bogusława W. pożegnano w sobotę, 19 listopada. - Zawsze troszczyłeś się bardziej o nas, niż o siebie - przekazał syn zmarłego Bogusława, Damian. Uroczystość miała charakter państwowy. Dzień później najbliższa rodzina, znajomi, mieszkańcy Przewodowa oraz przedstawiciele władz pożegnali Bogdana C. - Nasze serca przepełnia ogromny ból. Dlaczego ludzie ludziom zgotowali taki los? - pytał ksiądz podczas ostatniego pożegnania Bogdana C. Ofiary wybuchu w Przewodowie zostały pochowane na miejscowym cmentarzu, obok siebie. Ich groby toną w zniczach i kwiatach. Przy jednym z grobów ustawiono znicz z poruszającym napisem: Pamięć droższa jest od słów. To piękne, bardzo wymowne wspomnienie i pamięć o tragicznie zmarłych.

Spoczęli w sąsiednich grobach. Od tragedii w Przewodowie minęło trzy miesiące.
Listen on Spreaker.