Z Meksyku do Polski. Kawałek blachy okazał się wielką sensacją [ZDJĘCIA]

i

Autor: MonikaP/cc0/Pixabay.com Srebrna moneta znaleziona we wsi Czerniczyn pod Hrubieszowem została wybita na terenie Meksyku w 1 połowie XVII w., za panowania króla Hiszpanii Filipa IV, zdj. ilustracyjne

Zaskakujące odkrycie

Z Meksyku do Polski. "Kawałek blachy" okazał się wielką sensacją [ZDJĘCIA]

2022-08-24 22:03

Srebrna moneta, którą znaleziono w Czerniczynie pod Hrubieszowem, okazała się hiszpańską monetą wybitą na terenie Meksyku w 1 połowie XVII w., za panowania króla Hiszpanii Filipa IV. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków nazwał to odkrycie "sensacją", bo do tej pory na tym terenie ujawniano głównie rosyjskie kopiejki i łuski z I i II wojny światowej.

Z Meksyku do Polski. "Kawałek blachy" okazał się wielką sensacją

Srebrna moneta znaleziona we wsi Czerniczyn pod Hrubieszowem została wybita na terenie Meksyku w 1 połowie XVII w., za panowania króla Hiszpanii Filipa IV - poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Do takich wniosków udało się dojść po wstępnym oczyszczeniu przedmiotu i analizie dr. Jacka Feduszki z Muzeum Zamojskiego. Monetę znalazł Tomasz Gryniewicz, po czym telefonicznie poinformował o odkryciu WUOZ Lublin Delegaturę w Zamościu, a następnie przywiózł znalezisko do urzędu konserwatorskiego w Zamościu, konsultując po drodze odkrycie w Muzeum w Hrubieszowie. - Natrafiłem, jak mi się początkowo wydawało, na kawałek blachy. Po umyciu wodą stwierdziłem, że może to być cenne znalezisko i zawiadomiłem o nim konserwatora zabytków - mówi PAP szczęśliwy znalazca. Jak informuje konserwator zabytków, moneta "jest wykonana ze srebra i nieco spatynowana. Posiada nietypowy, wieloboczny kształt i mechaniczne przetarcia oraz niejednolitą grubość – od 1mm do 3mm, a jej średnica wynosi 3,6 cm w najszerszym miejscu i 3,4 cm w najwęższym".

Dalsza część tekstu pod galerią prezentującą monetę.

Czytaj też: 31-latek zginął w roztrzaskanym fordzie! Makabra pod Tomaszowem Lubelskim [ZDJĘCIA]

Jak informuje PAP, nie wiadomo, skąd hiszpańska moneta z Meksyku wzięła się na polu pod Hrubieszowem, gdzie odnajdowano głównie rosyjskie kopiejki i łuski z I i II wojny światowej, a do tego dużo jest zabytków z okresu cesarstwa rzymskiego, co może sugerować, że w pobliżu funkcjonowała osada. - Jest to odkrycie bardzo zaskakujące i nietypowe. Jaką drogą ta moneta trafiła pod Hrubieszów, można tylko gdybać. Możliwości jest bardzo wiele - informuje na swoim profilu facebookowym Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czytaj też: Pies zagryzł swojego właściciela pod Hrubieszowem! Dramat na oczach syna mężczyzny

Abramsy w Poznaniu
Sonda
Czy lubicie poszukiwać podobnych skarbów na własną rękę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE