Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuszczali się przestępstw polegających między innymi na wystawianiu tzw. „pustych” faktur VAT dokumentujących rzekomą sprzedaż towarów i usług, w szczególności oleju napędowego, ale także części samochodowych, materiałów budowlanych, usług transportowych i budowlanych.
W celu wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, w okresie od co najmniej połowy 2008 roku do marca 2015 roku, założyli lub wykorzystywali nie mniej niż 11 fikcyjnych firm. Były to tzw. „firmy słupy”, utworzone jedynie w celu wystawiania fikcyjnych dokumentów.
Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wytworzyli łącznie przynajmniej 20 tysięcy faktur VAT wystawionych na kwotę brutto prawie 500 milionów złotych. Podejrzani działali w ten sposób, że po uzyskaniu od ustalonych osób danych firmowych i adresowych odbiorców faktur, a także danych dotyczących rodzaju, ilości i wartości podlegającego rzekomemu zakupowi paliwa, wypełniali faktury niezgodną ze stanem rzeczywistym treścią.
>>> Chełm: Samochód doszczętnie spłonął po czołowym zderzeniu!
Następnie pomagali osobom uprawnionym do reprezentowania określonych podmiotów w użyciu tych dokumentów jako autentycznych, poprzez ich przekazanie w celu włączenia do dokumentacji rachunkowo-księgowej i wykorzystania do rozliczeń podatkowych podmiotów, na rzecz których zostały wystawione.
Odbiorcami wytwarzanych przez członków grupy fikcyjnych dokumentów księgowych było ponad 1 tysiąc przedsiębiorców przynajmniej z siedmiu województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, kujawsko–pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego.
Dotychczas w toku tego postępowania prokuratorskie zarzuty usłyszały 104 osoby. Dotyczą one założenia a następnie kierowania zorganizowaną grupą przestępczą bądź udziału w niej (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pomocnictwa w popełnieniu tego przestępstwa (art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego, art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego), prania brudnych pieniędzy wspólnie z innymi osobami (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego) oraz popełnienia przestępstw z kodeksu karnego skarbowego. W toku postępowania zabezpieczono mienie należące do sprawców o łącznej wartości ponad 35 milionów 200 tysięcy złotych.