Woroblin: Imigrant wepchnięty do Bugu?! Znaleziono ciało Syryjczyka [AKTUALIZACJA]

2021-10-20 19:36
Woroblin: Imigrant wepchnięty do Bugu?! Trwają poszukiwania drugiego
Autor: wikimedia: Konrad Wąsik (CC BY 3.0) Woroblin: Imigrant wepchnięty do Bugu?! Trwają poszukiwania drugiego

Trwają poszukiwania imigranta, który próbował przepłynąć Bug i dostać się do Polski. Do zdarzenia doszło w Woroblinie w gminie Janów Podlaski na Lubelszczyźnie, gdzie pofalowana nitka rzeki stanowi granicę z Białorusią. Staż Graniczna zatrzymała mężczyznę, który – jak tłumaczył – został wepchnięty do rzeki przez białoruskie służby. Razem z nim miał być drugi mężczyzna. W środę wznowiono poszukiwania.

Aktualizacja – środa, 20 października

W środę po godz. 10.00 na Bugu wznowiła działania specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego z Lublina. Członkowie grupy będą prowadzić działania poszukiwawcze, również na łodziach – informuje rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra, cytowany przez PAP. Dodał, że nurkowie będą przeszukiwać rzekę w miejscach, które wcześniej zostały wytypowane, jako prawdopodobne okolice zaginięcia jednego z dwóch imigrantów.

Jak przekazała Polska Agencja Prasowa, policja ustaliła tożsamość młodego mężczyzny, którego ciało w środę (20 października) tuż przed godz. 14.00 wydobyli z Bugu nurkowie z grupa ratownictwa wodno-nurkowego PSP.

- Tożsamość potwierdził drugi z młodych mężczyzn, z którym dzień wcześniej próbował nielegalnie przeprawić się przez Bug. Przy ciele znaleziono także dokumenty. Także ponad wszelką wątpliwość jest to 19-letni obywatel Syrii - powiedział PAP rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek.

Więcej: Woroblin. Ciało 19-letniego imigranta wyłowiono z Bugu. Chciał dostać się do Polski

Wcześniej informowaliśmy:

Wtorek, 19 października

Na rzece Bug w miejscowości Woroblin (woj. lubelskie) trwa akcja poszukiwawcza jednego z dwóch imigrantów, którzy próbowali przepłynąć Bug i nielegalnie przekroczyć granicę z terytorium Białorusi do Polski. Odnaleziony mężczyzna jest obywatelem Syrii – informuje Polska Agencja Prasowa. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Janów Podlaski, gdzie pofalowana nitka Bugu stanowi granicę z Białorusią. To tamtejsze służby wrzuciły migrantów do wody, popychając ich w kierunku Polski? Tak informują nasi pogranicznicy.

Zobacz też: Anna już nie utuli swoich małych dzieci. Umarła w kałuży krwi pod Łukowem

Wszystko wydarzyło się we wtorek rano w miejscowości Woroblin w gminie Janów Podlaski. – Ujawniliśmy osobę, która dokonała nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi. Jest to obywatel Syrii. Z jego zeznań wynika, że został wepchnięty do rzeki Bug przez białoruskie służby, prawdopodobnie z innym mężczyzną. Teraz prowadzimy działania poszukiwawcze tej drugiej osoby – informuje rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, por. Dariusz Sienicki, cytowany przez PAP.

Jak podaje rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra, zgłoszenie o dwóch osobach poszkodowanych na rzece Bug wpłynęło do PSP po godz. 8.30 od Straży Granicznej. – Poszukujemy jednej osoby, druga jest odnaleziona – przekazał Stachyra. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana wodno-nurkowa grupa poszukiwawcza z Sokołowa Podlaskiego i taka sam grupa z Lublina. Na miejscu pracują trzy zastępy PSP.

Sonda
Czy Polska powinna przyjąć białoruskich migrantów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE