Woroblin: Imigrant wepchnięty do Bugu?! Trwają poszukiwania drugiego

i

Autor: wikimedia: Konrad Wąsik (CC BY 3.0) Woroblin: Imigrant wepchnięty do Bugu?! Trwają poszukiwania drugiego

Woroblin: Imigrant wepchnięty do Bugu?! Znaleziono ciało Syryjczyka [AKTUALIZACJA]

2021-10-20 19:36

Trwają poszukiwania imigranta, który próbował przepłynąć Bug i dostać się do Polski. Do zdarzenia doszło w Woroblinie w gminie Janów Podlaski na Lubelszczyźnie, gdzie pofalowana nitka rzeki stanowi granicę z Białorusią. Staż Graniczna zatrzymała mężczyznę, który – jak tłumaczył – został wepchnięty do rzeki przez białoruskie służby. Razem z nim miał być drugi mężczyzna. W środę wznowiono poszukiwania.

Aktualizacja – środa, 20 października

W środę po godz. 10.00 na Bugu wznowiła działania specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego z Lublina. Członkowie grupy będą prowadzić działania poszukiwawcze, również na łodziach – informuje rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra, cytowany przez PAP. Dodał, że nurkowie będą przeszukiwać rzekę w miejscach, które wcześniej zostały wytypowane, jako prawdopodobne okolice zaginięcia jednego z dwóch imigrantów.

Jak przekazała Polska Agencja Prasowa, policja ustaliła tożsamość młodego mężczyzny, którego ciało w środę (20 października) tuż przed godz. 14.00 wydobyli z Bugu nurkowie z grupa ratownictwa wodno-nurkowego PSP.

- Tożsamość potwierdził drugi z młodych mężczyzn, z którym dzień wcześniej próbował nielegalnie przeprawić się przez Bug. Przy ciele znaleziono także dokumenty. Także ponad wszelką wątpliwość jest to 19-letni obywatel Syrii - powiedział PAP rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek.

Więcej: Woroblin. Ciało 19-letniego imigranta wyłowiono z Bugu. Chciał dostać się do Polski

Wcześniej informowaliśmy:

Wtorek, 19 października

Na rzece Bug w miejscowości Woroblin (woj. lubelskie) trwa akcja poszukiwawcza jednego z dwóch imigrantów, którzy próbowali przepłynąć Bug i nielegalnie przekroczyć granicę z terytorium Białorusi do Polski. Odnaleziony mężczyzna jest obywatelem Syrii – informuje Polska Agencja Prasowa. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Janów Podlaski, gdzie pofalowana nitka Bugu stanowi granicę z Białorusią. To tamtejsze służby wrzuciły migrantów do wody, popychając ich w kierunku Polski? Tak informują nasi pogranicznicy.

Zobacz też: Anna już nie utuli swoich małych dzieci. Umarła w kałuży krwi pod Łukowem

Wszystko wydarzyło się we wtorek rano w miejscowości Woroblin w gminie Janów Podlaski. – Ujawniliśmy osobę, która dokonała nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z terytorium Białorusi. Jest to obywatel Syrii. Z jego zeznań wynika, że został wepchnięty do rzeki Bug przez białoruskie służby, prawdopodobnie z innym mężczyzną. Teraz prowadzimy działania poszukiwawcze tej drugiej osoby – informuje rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, por. Dariusz Sienicki, cytowany przez PAP.

Jak podaje rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra, zgłoszenie o dwóch osobach poszkodowanych na rzece Bug wpłynęło do PSP po godz. 8.30 od Straży Granicznej. – Poszukujemy jednej osoby, druga jest odnaleziona – przekazał Stachyra. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana wodno-nurkowa grupa poszukiwawcza z Sokołowa Podlaskiego i taka sam grupa z Lublina. Na miejscu pracują trzy zastępy PSP.

Sonda
Czy Polska powinna przyjąć białoruskich migrantów?