Woroblin. Ciało 19-letniego imigranta wyłowiono z Bugu. Chciał dostać się do Polski

i

Autor: Pixabay.com Woroblin. Ciało 19-letniego imigranta wyłowiono z Bugu. Chciał dostać się do Polski

Woroblin. Ciało 19-letniego imigranta wyłowiono z Bugu. Chciał dostać się do Polski

2021-10-20 19:26

Znaleziono ciało Syryjczyka, który próbował przepłynąć Bug i dostać się do Polski. Nurkowie wydobyli ciało 19-latka. Poszukiwania trwały od wtorkowego poranka. Okoliczności jego śmierci bada policja i prokuratura - dowiedziała się PAP.

Jak przekazała Polska Agencja Prasowa, policja ustaliła tożsamość młodego mężczyzny, którego ciało w środę (20 października) tuż przed godz. 14.00 wydobyli z Bugu nurkowie z grupa ratownictwa wodno-nurkowego PSP.

- Tożsamość potwierdził drugi z młodych mężczyzn, z którym dzień wcześniej próbował nielegalnie przeprawić się przez Bug. Przy ciele znaleziono także dokumenty. Także ponad wszelką wątpliwość jest to 19-letni obywatel Syrii - powiedział PAP rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek.

Woroblin. Ciało wyłowiono z Bugu. Będzie śledztwo

Policjant dodał, że zaplanowano sekcję zwłok młodego mężczyzny. Okoliczności jego śmierci wyjaśni śledztwo prowadzone przez prokuraturę. O znalezieniu ciała poinformował PAP rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. asp. Tomasz Stachyra.

- Tuż przed godz. 14 strażacy odnaleźli osobę poszkodowaną w miejscu poszukiwań. Nurkowie wydobyli ciało – powiedział Stachyra. Dodał, że strażacy przekazali ciało oraz miejsce prowadzonej akcji Straży Granicznej. "Na tym nasze działania zostały zakończone" - powiedział PAP rzecznik.

Informację potwierdził rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.

- Poinformowano Prokuraturę Rejonową w Białej Podlaskiej i policję, które będą prowadzić dalsze czynności w tej sprawie. Tu nasza rola się kończy – dodał Sienicki.Jak przekazała PAP, według wstępnych ustaleń policji, dwaj obywatele Syrii usiłowali nielegalnie przeprawić się przez Bug z terytorium Białorusi. "Niestety nikt z nich nie umiał pływać" – powiedział Fijołek.

We wtorek rano Strażnicy Graniczni znaleźli 22-letniego obywatela Syrii w pobliżu miejscowości Woroblin (pow. bialski). Z jego zeznań wynikało, że został wepchnięty do rzeki Bug przez białoruskie służby, prawdopodobnie z innym mężczyzną.

- Od razu staraliśmy się podjąć działania szybko. Mężczyznę wzięliśmy na placówkę, żeby się ogrzał. Daliśmy mu suche ubrania na zmianę. Powiedział, że było ich dwóch. Strażacy podjęli akcję poszukiwawczo-ratowniczą" - poinformował rzecznik NOSG. Dodał, że polscy strażacy mogli prowadzić akcję poszukiwawczo-ratowniczą tylko po polskiej stronie rzeki. "O działaniach poinformowaliśmy służby białoruskie – powiedział Sienicki.

Jak poinformował Sienicki, 22-letni Syryjczyk nie był zainteresowany złożeniem wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce. "Przejęła go Fundacja Ocalenie. Będzie przebywał w Polsce do momentu, kiedy Syria będzie uznana za kraj bezpieczny" – wyjaśnił PAP rzecznik NOSG.

Są specjalistyczne i nieoznakowane. Nowe radiowozy we Wrocławiu
Sonda
Czy Polska powinna przyjąć białoruskich migrantów?