Wielki Piątek 2021. Transmisje z kościołów w Lublinie. Znaczenie dnia i obostrzenia. Wielkanoc 2021

i

Autor: Pixabay/Couleur

Wielki Piątek 2021. Transmisje z kościołów w Lublinie. Znaczenie dnia i obostrzenia. Wielkanoc 2021

2021-04-02 13:09

Wielki Piątek 2021. Dla katolików to jeden z najważniejszych dni w roku – pamiątka śmierci Jezusa. W tym dniu w kościołach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Gdzie i jak oglądać transmisje z kościołów w Lublinie? Przeczytaj więcej o znaczeniu Wielkiego Piątku i o aktualnych obostrzeniach i zaleceniach wprowadzonych na Wielkanoc 2021 w Lublinie i w archidiecezji lubelskiej.

Dziś Wielki Piątek 2021. Dla katolików to ważny moment triduum paschalnego, poprzedzającego Wielkanoc. W związku z trwającą pandemią koronawirusa w kościołach obowiązują limity liczby wiernych – wiele osób zostanie w domu i będzie uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej za pośrednictwem transmisji. Gdzie oglądać nabożeństwa Wielkiego Piątku z kościołów Lublina?

Wielki Piątek 2021. Znaczenie dnia i obostrzenia. Wielkanoc 2021

Wielki Piątek 2021 przypada 2 kwietnia. W kolejnym dniu triduum paschalnego Kościół wspomina śmierć Jezusa na krzyżu, poprzedzoną zdradą Judasza, skazaniem i drogą krzyżową. W kościołach w tym dniu sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, przypominająca te wydarzenia. Wierni adorują krzyż, a wieczorem i w nocy gromadzą się na czuwaniach.

Jednak w tym roku obchody Wielkiego Piątku są nieco inne niż zwykle. Wierni nie będą całować krzyża podczas adoracji, w wielu parafiach ograniczone zostają czuwania przy grobie. W świątyniach cały czas obowiązują też ścisłe limity – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Nawet do dużych kościołów, może wejść niewiele osób. Przykładowo archikatedra lubelska pomieści 60 osób. Takie same limity obowiązują też w Wielkanoc 2021.

Wielki Piątek 2021. Transmisja Drogi Krzyżowej z archikatedry lubelskiej

Wielki Piątek 2021. Transmisje z kościołów w Lublinie

W Wielki Piątek wiele osób chce uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Liturgii Męki Pańskiej za pośrednictwem transmisji. W tym artykule udostępniamy dwie z nich: z archikatedry lubelskiej oraz bazyliki Dominikanów na Starym Mieście – zamkniętej z powodu kwarantanny i wykrycia koronawirusa w klasztorze. Transmisje udostępniają też inne kościoły. Można je oglądać na stronach internetowych poszczególnych parafii.

Wielki Piątek 2021. Transmisja liturgii z kościoła oo. Dominikanów

Koszyk wielkanocny. Co powinno się w nim znaleźć?