W roku 2019 – jak wynika z danych Komendy Głównej Policji – w całym kraju 5255 osób odebrało sobie życie. W poprzednich latach było podobnie. Statystyki samobójstw w Polsce są przerażające. Najczęściej życie odbierają sobie mężczyźni. Najwięcej Polaków zabija się… w poniedziałki.
Policja na bieżąco gromadzi dane statystyczne o – jak to określa – zamachach samobójczych. Często to wynik śledztwa, które wyjaśnia, jak doszło do jakiejś tragedii i śmierci. Za liczbami w tych tabelach kryją się jednak realne dramaty konkretnych osób, ich rodzin i bliskich i historie, które zostały brutalnie przerwane – na zawsze.
Według statystyk do samobójstw w Polsce najczęściej dochodzi w poniedziałki. Tak było w ostatnich latach. Na odebranie sobie życia częściej niż kobiety decydują się mężczyźni. Dysproporcja jest ogromna. W roku 2019 w Polsce policja odnotowało 4497 zamachów samobójczych zakończonych śmiercią wśród mężczyzn i 756 wśród kobiet.
Blisko połowa wszystkich samobójstw ma miejsce w domu lub mieszkaniu. Najczęściej dochodzi do nich przez powieszenie się. Najbardziej przerażające jest to, że do samobójstw dochodzi w każdym wieku… I u osób dorosłych i u dzieci. Policyjne statystyki mówią o kilku samobójstwach wśród dzieci w wieku 7-12 lat rocznie i około 100 wśród młodzieży w wieku 13-18 lat. Niedawno pisaliśmy jednak, że zdaniem części ekspertów te dane są niedoszacowane, a samobójstwo może być przyczyną nawet co czwartej śmierci wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Zobacz: Samobójstwa dzieci: Te liczby PRZERAŻAJĄ.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod bezpłatny numer telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111. Telefon zaufania prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”. Telefon jest czynny codziennie w godz. 12.00-22.00. Z konsultantami możesz się skontaktować, wysyłając wiadomość online: www.116111.pl/napisz. Więcej informacji: www.116111.pl.
Wsparcie dla osób dorosłych jest realizowane m.in. przez Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. 116 123 (poniedziałek-piątek, godz. 14.00-22.00) oraz Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – ITAKA – tel. 800 70 2222 (czynne całodobowo). Jeśli potrzebujesz pomocy – zadzwoń. Pamiętaj, nie jesteś sam!