Używanie fajerwerków nielegalne. Kary za strzelanie petardami w Lubelskiem

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/picjumbo_com Używanie fajerwerków nielegalne. Kary za strzelanie petardami w Lubelskiem

Używanie fajerwerków nielegalne. Kary za strzelanie petardami w Lubelskiem

2021-12-29 12:18

Używanie fajerwerków i strzelanie petardami jest nielegalne? Wiele osób o tym nie wie, ale wprowadzono zakaz, którego złamanie może Cię sporo kosztować. Jakie są kary za strzelanie petardami w Lublinie i w województwie lubelskim? Dlaczego używanie fajerwerków na przełomie starego i nowego roku jest nielegalne?

Używanie fajerwerków na terenie województwa lubelskiego jest nielegalne! Strzelanie petardami jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Mało kto o tym wie, a nieprzestrzeganie tych przepisów może nas słono kosztować. Jakie są kary za strzelanie petardami? Używanie fajerwerków jest niedozwolone, a wynika to z rozporządzenia wojewody lubelskiego. Lech Sprawka podjął decyzję, która obowiązuje w miejscach publicznych na Lubelszczyźnie.

Czy to oznacza, że w sylwestra nie będzie można strzelać petardami i odpalać fajerwerków? Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje od dnia 24 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Przepis zawiera jednak jeden wyjątek: 31 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. używanie wyrobów pirotechnicznych jest legalne.

Zobacz też: Braciejowice: 21-latek w BMW rozjechał człowieka. Śmierć na miejscu

Hity na Sylwestra! Te kawałki rozkręcą ostatnią imprezę w roku

Co z tymi, którzy jednak odpalą petardy w inne dni mimo zakazu? Może ich to słono kosztować. – Wszelkie naruszenia zakazu podlegają karze grzywny wymierzonej na zasadzie i trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia – informuje LUW w swoim komunikacie. Niestety, wiele osób uważa, że coroczne rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu używania petard i fajerwerków w wielu sytuacjach jest martwym przepisem. A Ty, jak sądzisz?

Przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale też służby mundurowe i ratownicy apelują też o ostrożność przy odpalaniu petard i fajerwerków. Co roku w okresie sylwestra i Nowego Roku dochodzi do dramatycznych wypadków.

– Apelujemy, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę – przypominają urzędnicy z LUW.

Sonda
Czy odpalanie petard powinno być całkowicie zakazane?