Uchodźcy z Ukrainy w Lublinie. Miasto przyjmie tysiące migrantów?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/frolicsomepl Uchodźcy z Ukrainy w Lublinie. Miasto przyjmie tysiące migrantów?

Uchodźcy z Ukrainy w Lublinie. Miasto przyjmie tysiące migrantów?

2022-02-16 13:10

Uchodźcy z Ukrainy w Lublinie. Miasto, podobnie jak inne samorządy, szacuje właśnie, ilu migrantów mogłoby przyjąć na wypadek rosyjskiej agresji i zaostrzenia wojny na Ukrainie. – Na terenie Lublina znajduje się kilkanaście tysięcy miejsc – informują urzędnicy z Ratusza. I wskazują możliwe lokalizacje: akademiki, internaty, hotele. To tam trafią tysiące migrantów ze wschodu?

Uchodźcy z Ukrainy w Lublinie? Samorządy na Lubelszczyźnie i w całej Polsce szacują właśnie gdzie i ilu migrantów mogłyby przyjąć. Województwo lubelskie, bezpośrednio sąsiadujące z Ukrainą, jest oczywistym miejscem „lokowania” osób i rodzin uciekających przed wojną. A widmo rosyjskiej agresji i kontynuacji, eskalacji wojny na Ukrainie, jest bardzo realne.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Pilny komunikat dla prezydentów i burmistrzów polskich miast

Lublin przyjmie tysiące migrantów z Ukrainy? Gdzie zostaną ulokowani? Są już wstępne plany.

Szacujemy, że na terenie Lublina znajduje się kilkanaście tysięcy miejsc m.in. w bursach szkolnych i internatach, akademikach czy hotelach, które mogłyby być wykorzystane do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy – informuje rzeczniczka prezydenta Lublina, Katarzyna Duma, cytowana przez PAP.

Ratusz aktualizuje listę obiektów i lokali miejskich, które mogłyby być wykorzystane do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Podobne działania, na wniosek wojewodów, podjęły też inne samorządy.

– Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin pozostaje w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami wojewody i na bieżąco uzgadnia niezbędne działania – podkreśliła rzeczniczka. – Sprawa bezpośrednio dotyczy bezpieczeństwa naszego miasta i jego mieszkańców, jak również pomocy osobom uciekającym przed zagrożeniem wojny – przekazała Katarzyna Duma.

Ryszard Schnepf: nie ma dobrej perspektywy dla Władimira Putina

Urząd Miasta Lublin opracowuje plany dotyczące nie tylko noclegów, ale też zabezpieczenia całej logistyki pobytu uchodźców w mieście. Jak przekazała Duma, punkty zbiorowego żywienia w Lublinie, na wypadek kryzysu, są w stanie wydawać blisko 9 tys. posiłków dziennie. Na terenie miasta znajduje się również blisko 200 podmiotów publicznych i niepublicznych świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia oraz 15 szpitali samorządu województwa.

Zobacz też: Pogrzeb Wiktorii i Konrada. Groby narzeczonych z Przeworska utonęły w kwiatach. Pochowali ich w święto zakochanych [ZDJĘCIA]

Lubelski Urząd Wojewódzki zbiera dane od samorządów, ale na razie nie informuje o liczbie potencjalnych miejsc w regionie, które mogłyby zostać przeznaczone do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Polska przygotowuje się na różne scenariusze w związku z napiętą sytuacją pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia – informuje rzeczniczka wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka, cytowana przez PAP.

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury „od granic Rosji”.

Sonda
Polska jest gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?