Trąba powietrzna w Małaszewiczach. IMGW publikuje nagrania żywiołu! [WIDEO]

i

Autor: Pixabay/Sunrae Trąba powietrzna w Małaszewiczach. Zdjęcie ilustracyjne

Trąba powietrzna w Małaszewiczach. IMGW publikuje nagrania żywiołu! [WIDEO]

2021-07-21 10:28

Pogoda znów dała się we znaki mieszkańcom Lubelszczyzny – lipcowa aura jest w tym roku wyjątkowo kapryśna i niespokojna. Weekend w Lubelskim był burzowy, upalny, a do tego z gradem i silnym wiatrem. W Małaszewiczach pojawiła się… trąba powietrzna! Groźne zjawisko wywołało ciekawość i zmroziło krew w żyłach u niejednej osoby. Widok jest niesamowity. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej publikuje nagranie pokazujące siłę żywiołu.

Trąba powietrzna w Małaszewiczach na Lubelszczyźnie. W sobotę, 17 lipca groźne zjawisko pojawiło się na północnym wschodzie Lubelskiego, a później – jak informują przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – przesuwało się na południe. IMGW publikuje nagrania żywiołu. Wideo wykonali pracownicy Europortu w Małaszewiczach.

Pogoda na Lubelszczyźnie w miniony weekend była wyjątkowo kapryśna i niestabilna: upał, burze, ulewny deszcz, grad, porywisty wiatr mieszały się jak w kalejdoskopie, lokalnie powodując straty i zagrożenia miejscowe. Ten tydzień jest chłodniejszy i znacznie bardziej spokojny. Długoterminowe prognozy pogody wskazują na to, że w weekend i w przyszłym tygodniu znów może być cieplej, a więc i bardziej niespokojnie.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze

Na północy Lubelszczyzny w sobotę obowiązywał alert III stopnia, najwyższy w trzystopniowej skali, jaką operuje IMGW. Mieszkańcy powiatu bialskiego donosili o pojawieniu się potężnej burzy, silnego wiatru i trąby powietrznej. Strażacy, którzy bardzo długo walczyli ze skutkami groźnych zjawisk pogodowych, nie potwierdzali tej ostatniej informacji – trąba powietrzna miała pojawić się tylko po białoruskiej stronie granicy. Do dziś część internautów zwraca uwagę, że na Lubelszczyźnie pojawiły się wiry pyłowe, a nie zalążki trąby powietrznej. Nagranie opublikowane przez IMGW robi jednak potężne wrażenie i mrozi krew w żyłach. Bez wątpienia siła żywiołu nie była tak duża jak podczas trąby powietrznej, która pojawiła się nad Lublinem 90 lat temu, 20 lipca 1931 roku. Wówczas kataklizm pozbawił życia kilka osób, a straty były gigantyczne. Zobacz: Trąba powietrzna nad Lublinem. Żywioł zabił kilka osób! Tragiczny kataklizm z 20 lipca 1931 roku [ZDJĘCIA].

Sonda
Czy boisz się burzy?