Trąba powietrzna nad Lublinem. Żywioł zabił kilka osób! Tragiczny kataklizm z 20 lipca 1931 roku [ZDJĘCIA]

2021-07-20 10:09
TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: pixabay.com/skeeze

Trąba powietrzna nad Lublinem. Potworny kataklizm niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Wiatr zrywał dachy budynków, porywał ludzi, a nawet samochody czy autobusy, wyrywał drzewa z korzeniami. 20 lipca 1931 roku trąba powietrzna nad Lublinem spowodowała istny armagedon. Kilka osób straciło życie, dziesiątki kolejnych zdrowie, a setki czy tysiące – swój dobytek. Co tam się działo?! 90 lat temu tragiczny kataklizm i potężny żywioł zabił kilka osób. Miasto długo podnosiło się po tej klęsce. Jej skala była ogromna. Zobacz zdjęcia zniszczeń po największej trąbie powietrznej w historii Lublina.

Trąba powietrzna nad Lublinem spowodowała ogromne straty. Nikt nie był przygotowany na takie uderzenie siły żywiołu. Kataklizm niszczył wszystko na drodze – zabijając ludzi, raniąc wielu mieszkańców, niszcząc budynki, które wyglądały solidnie jak twierdze...

Żywioł zabił kilka osób! Tragiczny kataklizm z 20 lipca 1931 roku

Trąba powietrzna, która przeszła nad Lublinem 20 lipca 1931 roku, to jedno z najtragiczniejszych – niezawinionych przez człowieka – wydarzeń w historii miasta. Co tam się wtedy działo?

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze

Trąba powietrzna nad Lublinem: 20 lipca 1931 r.

20 lipca 1931 roku nikt w Lublinie nie spodziewał się takiej tragedii. Wieczorem zaczęło zbierać się na burzę. Po godz. 19.00 do miasta zaczęła się zbliżać... trąba powietrzna. Ogromny lej z wiatru, na tle burzowych chmur, w akompaniamencie grzmotów i błyskawic, robił przerażające wrażenie. Chwilę później stało się jasne, że żywioł zniszczy wszystko na swojej drodze...

Zobacz też: Pod Opolem Lubelskim rozpętało się piekło. Nawałnica niszczyła budynki, zrywała dachy [WIDEO, ZDJĘCIA]

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Lublin w dwudziestoleciu międzywojennym

Huragan – jak opisywały to później media w całym kraju – dokonał ogromnych zniszczeń. Gdy na jego drodze stanął pociąg – poderwał w górę wagony jak dziecięcą zabawkę. To samo stało się z autobusem wypełnionym pasażerami, rzuconym pod chwilę o ścianę budynku.

Kataklizm spustoszył południowo-wschodnią część miasta: Wrotków, Bronowice, Tatary. Zniszczeniu uległa m.in. miejska rzeźnia, co dokumentują zachowane do dziś fotografie. Grube mury budynków i solidne poszycia dachów nie stanowiły dla wiatru żadnej przeszkody.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: Walter R., Warszawa / Narodowe Archiwum Cyfrowe Miejska rzeźnia zniszczona przez trąbę powietrzną

Lublin: Huragan 20 lipca 1931 r. – zginęło kilka osób

Medialne relacje, jakie ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach kilka dni po tragedii, mówiły o nawet pięciu lub sześciu ofiarach śmiertelnych, kilkudziesięciu rannych i wielomilionowych stratach materialnych.

Zginął m.in. dorożkarz wiozący w czasie tragedii pasażerów czy policjant, przygnieciony przez belkę, gdy pełnił służbę na posterunku.

Trąba powietrzna zniszczyła most prowadzący w kierunku Zamościa, przewracała nawet komuny fabryczne. Wiatr łamał i wyrywał drzewa z korzeniami. W gruzy zamieniły się domy i budynki mieszkalne.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Lublin w dwudziestoleciu międzywojennym

Trąba powietrzna nad Lublinem, jaka miała miejsce w fatalny, pechowy poniedziałek, 20 lipca 1931 roku to jedno z największych nieszczęść w historii miasta – tych, w przypadku których nie zawinił człowiek. Można ją porównać do dramatycznych pożarów, które nie raz trawiły miasto. 90 lat temu w wyniku „huraganu” zginęło przynajmniej pięć osób, około setki zostało rannych, straty materialne były przeogromne. Groźne zjawiska pogodowe nie są tylko domeną XXI wieku…

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE