TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze [ZDJĘCIA]

2020-07-20 9:43 Marek Targoński
TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: pixabay.com/skeeze

Potworny kataklizm niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Wiatr zrywał dachy budynków, porywał ludzi, a nawet samochody czy autobusy, wyrywał drzewa z korzeniami. 20 lipca 1931 roku trąba powietrzna nad Lublinem spowodowała istny armagedon. Kilka osób straciło życie, dziesiątki kolejnych zdrowie, a setki czy tysiące – swój dobytek. Co tam się działo?!

Trąba powietrzna nad Lublinem spowodowała ogromne straty. Nikt nie był przygotowany na takie uderzenie siły żywiołu. Kataklizm niszczył wszystko na drodze – zabijając ludzi, raniąc wielu mieszkańców, niszcząc budynki, które wyglądały solidnie jak twierdze...

CZYTAJ TEŻ: Czy panele słoneczne są dla ciebie? Sprawdź, ile możesz zyskać

Trąba powietrzna, która przeszła nad Lublinem 20 lipca 1931 roku, to jedno z najtragiczniejszych – niezawinionych przez człowieka – wydarzeń w historii miasta. Co tam się wtedy działo?

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Trąba powietrzna nad Lublinem: 20 lipca 1931 r.

20 lipca 1931 roku nikt w Lublinie nie spodziewał się takiej tragedii. Wieczorem zaczęło zbierać się na burzę. Po godz. 19.00 do miasta zaczęła się zbliżać... trąba powietrzna. Ogromny lej z wiatru, na tle burzowych chmur, w akompaniamencie grzmotów i błyskawic, robił przerażające wrażenie. Chwilę później stało się jasne, że żywioł zniszczy wszystko na swojej drodze...

ZOBACZ TEŻ: Kino plenerowe w Lublinie. Atrakcje od czwartku do niedzieli

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Lublin w dwudziestoleciu międzywojennym

Huragan – jak opisywały to później media w całym kraju – dokonał ogromnych zniszczeń. Gdy na jego drodze stanął pociąg – poderwał w górę wagony jak dziecięcą zabawkę. To samo stało się z autobusem wypełnionym pasażerami, rzuconym pod chwilę o ścianę budynku.

Kataklizm spustoszył południowo-wschodnią część miasta: Wrotków, Bronowice, Tatary. Zniszczeniu uległa m.in. miejska rzeźnia, co dokumentują zachowane do dziś fotografie. Grube mury budynków i solidne poszycia dachów nie stanowiły dla wiatru żadnej przeszkody.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: Walter R., Warszawa / Narodowe Archiwum Cyfrowe Miejska rzeźnia zniszczona przez trąbę powietrzną

Lublin: Huragan 20 lipca 1931 r. – zginęło kilka osób

Medialne relacje, jakie ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach kilka dni po tragedii, mówiły o nawet pięciu lub sześciu ofiarach śmiertelnych, kilkudziesięciu rannych i wielomilionowych stratach materialnych.

Zginął m.in. dorożkarz wiozący w czasie tragedii pasażerów czy policjant, przygnieciony przez belkę, gdy pełnił służbę na posterunku.

Trąba powietrzna zniszczyła most prowadzący w kierunku Zamościa, przewracała nawet komuny fabryczne. Wiatr łamał i wyrywał drzewa z korzeniami. W gruzy zamieniły się domy i budynki mieszkalne.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Lublin w dwudziestoleciu międzywojennym