TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]

i

Autor: pixabay.com/skeeze

Przerażające!

Trąba powietrzna nad Lublinem. Żywioł zabił kilka osób! Tragiczny kataklizm z 20 lipca 1931 roku [ZDJĘCIA]

2022-07-20 8:01

Trąba powietrzna nad Lublinem. Potworny kataklizm niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Wiatr zrywał dachy budynków, porywał ludzi, a nawet samochody czy autobusy, wyrywał drzewa z korzeniami. Kilka osób straciło życie, dziesiątki kolejnych zdrowie, a setki czy tysiące – swój dobytek. 20 lipca 1931 roku trąba powietrzna nad Lublinem spowodowała istny armagedon. Co tam się działo?!

91 lat temu tragiczny kataklizm i potężny żywioł zabił kilka osób. Miasto długo podnosiło się po tej klęsce. Jej skala była ogromna. Zobacz zdjęcia zniszczeń po największej trąbie powietrznej w historii Lublina.

Żywioł zabił kilka osób! Tragiczny kataklizm z 20 lipca 1931 roku

Trąba powietrzna nad Lublinem spowodowała ogromne straty. Nikt nie był przygotowany na takie uderzenie siły żywiołu. Kataklizm niszczył wszystko na drodze – zabijając ludzi, raniąc wielu mieszkańców, niszcząc budynki, które wyglądały solidnie jak twierdze... Trąba powietrzna, która przeszła nad Lublinem 20 lipca 1931 roku, to jedno z najtragiczniejszych – niezawinionych przez człowieka – wydarzeń w historii miasta. Co tam się wtedy działo?

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze

Trąba powietrzna nad Lublinem: 20 lipca 1931 r.

20 lipca 1931 roku nikt w Lublinie nie spodziewał się takiej tragedii. Wieczorem zaczęło zbierać się na burzę. Po godz. 19.00 do miasta zaczęła się zbliżać... trąba powietrzna. Ogromny lej z wiatru, na tle burzowych chmur, w akompaniamencie grzmotów i błyskawic, robił przerażające wrażenie. Chwilę później stało się jasne, że żywioł zniszczy wszystko na swojej drodze...

Zobacz też: Pod Opolem Lubelskim rozpętało się piekło. Nawałnica niszczyła budynki, zrywała dachy [WIDEO, ZDJĘCIA]

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Lublin w dwudziestoleciu międzywojennym

Huragan – jak opisywały to później media w całym kraju – dokonał ogromnych zniszczeń. Gdy na jego drodze stanął pociąg – poderwał w górę wagony jak dziecięcą zabawkę. To samo stało się z autobusem wypełnionym pasażerami, rzuconym pod chwilę o ścianę budynku.

Kataklizm spustoszył południowo-wschodnią część miasta: Wrotków, Bronowice, Tatary. Zniszczeniu uległa m.in. miejska rzeźnia, co dokumentują zachowane do dziś fotografie. Grube mury budynków i solidne poszycia dachów nie stanowiły dla wiatru żadnej przeszkody.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]

i

Autor: Walter R., Warszawa / Narodowe Archiwum Cyfrowe Miejska rzeźnia zniszczona przez trąbę powietrzną

Lublin: Huragan 20 lipca 1931 r. – zginęło kilka osób

Medialne relacje, jakie ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach kilka dni po tragedii, mówiły o nawet pięciu lub sześciu ofiarach śmiertelnych, kilkudziesięciu rannych i wielomilionowych stratach materialnych.

Zginął m.in. dorożkarz wiozący w czasie tragedii pasażerów czy policjant, przygnieciony przez belkę, gdy pełnił służbę na posterunku.

Trąba powietrzna zniszczyła most prowadzący w kierunku Zamościa, przewracała nawet komuny fabryczne. Wiatr łamał i wyrywał drzewa z korzeniami. W gruzy zamieniły się domy i budynki mieszkalne.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm NISZCZYŁ wszystko na drodze [ZDJĘCIA]

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Lublin w dwudziestoleciu międzywojennym

Trąba powietrzna nad Lublinem, jaka miała miejsce w fatalny, pechowy poniedziałek, 20 lipca 1931 roku to jedno z największych nieszczęść w historii miasta – tych, w przypadku których nie zawinił człowiek. Można ją porównać do dramatycznych pożarów, które nie raz trawiły miasto. 91 lat temu w wyniku „huraganu” zginęło przynajmniej pięć osób, około setki zostało rannych, straty materialne były przeogromne. Groźne zjawiska pogodowe nie są tylko domeną XXI wieku…

Sonda
Czy widziałeś kiedyś trąbę powietrzną?