Szczepienia na Lubelszczyźnie. Brak terminów do końca marca. Ponad 120 tys. chętnych

i

Autor: Pixabay/HVesna

Szczepienia na Lubelszczyźnie. Brak terminów do końca marca. Ponad 120 tys. chętnych

2021-01-29 7:38

Ogromne zainteresowanie szczepieniami przeciwko koronawirusowi na Lubelszczyźnie. Do końca marca na zabieg zapisało się ponad 120 tys. osób z regionu, w najbliższym czasie nie ma już wolnych terminów na szczepienia na COVID-19. Pierwszą dawkę przyjęła już większość osób w DPS-ach, a teraz zabieg przechodzą seniorzy. Jak wyglądają szczepienia na Lubelszczyźnie?

Do końca marca na szczepienia w województwie lubelskim zapisało się ponad 120 tys. osób. Obecnie w regionie jest 415 punktów szczepień – informuje wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Pierwszą dawką zaszczepiono już większość mieszkańców DPS-ów.

Od 25 stycznia do 31 marca mamy zarezerwowanych około 120 tys. terminów szczepień w woj. lubelskim – tłumaczy wojewoda. I dodaje, że podmioty, które zamówiły szczepionki, otrzymały je i ich podawanie przebiega systematycznie.

Zobacz też: Lublin: Ponowne otwarcie galerii handlowych. Jakie obostrzenia znikną w Lublinie?

Lubelski Urząd Wojewódzki informuje, że w poniedziałek, 25 stycznia, gdy ruszyły szczepienia seniorów, ponad 90 proc. punktów, które zgłosiły się do programu, rozpoczęło podawanie preparatu. Około 20 punktów z różnych powodów nie zamówiło szczepionek. – Niektóre się wycofały, pozostałe zadeklarowały, że będą zamawiać w terminie późniejszym, inne uzupełniły listę. Według informacji NFZ na środę wszystkich punktów szczepień w regionie jest 415 – podaje Lech Sprawka.

Sonda
Czy obawiasz się szczepienia przeciwko koronawirusowi?

Między 18 a 22 stycznia były realizowane szczepienia pacjentów i mieszkańców domów pomocy społecznej i prywatnych placówek całodobowej opieki. W woj. lubelskim łącznie jest 66 takich placówek, w tym 46 to DPS-y. Przebywa w nich w sumie ok. 5 tys. osób.

Z informacji wojewody wynika, że większość zgłoszonych mieszkańców domów pomocy społecznej w woj. lubelskim została zaszczepiona. Łącznie w 46 DPS-ach chęć szczepień zadeklarowało 72,7 proc mieszkańców, a spośród nich szczepionki przyjęło 95,3 proc., to jest 3 tys. 226 osób.

Niezaszczepionych zostało 158 osób, w sześciu DPS-ach. Jak tłumaczy wojewoda, osoby te nie zostały zakwalifikowane do szczepień przez lekarza, z uwagi na stan zdrowia, m.in. aktualne zakażenie. – Oczywiście, kiedy ustaną te przyczyny, ci pacjenci zostaną zaszczepieni – dodaje.

W prywatnych placówkach zaszczepionych zostało 74,21 proc. tych, którzy zadeklarowali chęć szczepień. Szczepionkę przyjęło w nich 328 osób, nie zaszczepiono 114 osób. Sprawka powiedział, że w pięciu placówkach nie wszyscy zostali zakwalifikowani do szczepień z powodu stanu zdrowia, a w jednej placówce szczepienia będą realizowane w przyszłym tygodniu, gdyż w punkcie realizującym te szczepienia nie zostały zamówione we właściwym terminie szczepionki.

Zobacz też: NAJLEPSZE LICEUM w Lublinie, to…? Znamy odpowiedź. ZASKOCZENI? Perspektywy 2021

Według rządowego raportu szczepień dotychczas w Lubelskiem zaszczepiono przeciw COVID-19 ponad 56,7 tys. osób, w tym ponad 7,6 tys. osób otrzymało drugą dawkę. Woj. lubelskie jest obecnie na szóstym miejscu w kraju, jeśli chodzi liczbę zaszczepionych osób na 10 tys. mieszkańców, która wynosi 233.

(PAP)

Na ulice Lublina ponownie wyszli przeciwnicy zaostrzania przepisów aborcyjnych