Sułów: Wójt z żoną okradał gminę?! Są zarzuty dla Leona B. i Grażyny B.

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Byszek Sułów: Wójt z żoną okradał gminę?! Są zarzuty dla Leona B. i Grażyny B.

Rodzinny przekręt?

Sułów: Wójt z żoną okradał gminę?! Są zarzuty dla Leona B. i Grażyny B.

2022-07-06 12:52

Zarzuty dotyczące nieprawidłowości w jednym z przetargów gminy przedstawiła prokuratura wójtowi Sułowa (woj. lubelskie), Leonowi B. i jego żonie Grażyna B. Według śledczych przetarg miała wygrać firma należąca do… żony wójta. Podejrzani nie przyznali się do winy. Za zarzucane im czyny grozi do 10 lat więzienia.

Wójt gminy Sułów Leon B. i jego małżonka Grażyna B. są podejrzani w sprawie nieprawidłowości w jednym z ogłoszonych przez gminę przetargów. Chodzi konkretnie o postępowanie dotyczące utwardzenia dna i odwodnienia wąwozu lessowego w miejscowości Źrebce. Według ustaleń śledczych zwycięska firma należała do żony wójta.

Doszło do ujawnienia prowadzącej firmę Grażynie B. informacji dotyczącej kwoty przeznaczonej przez gminę Sułów na finansowanie tego zamówienia publicznego. W ten sposób mogła złożyć stosowną ofertę. Oprócz tego złożono jeszcze poświadczający nieprawdę dokument dotyczący wykonania przez firmę robót budowlanych o wartości 120 tys. zł, co miałoby ją uwiarygodnić – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, Artur Szykuła, cytowany przez PAP.

Na skutek przekrętu miało dojść do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy na blisko 200 tys. zł. Podejrzanym przedstawiono m.in. zarzut przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego, niekorzystnego rozporządzenia mieniem i przedłożenia poświadczającego nieprawdę dokumentu. – Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień – poinformował prok. Szykuła.

Express BIedrzyckiej - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: To ostatni dzwonek dla dostaw do Ukrainy

Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny areszt, zastrzegając jednak, że po wpłaceniu 70 tys. zł poręczenia majątkowego będą mogli zostać z niego zwolnieni. Wójt i jego żona skorzystali z tej opcji – wpłacili kaucję i cieszą się wolnością.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu, uznając, że środek zapobiegawczy w formie zaproponowanej przez sąd nie zabezpieczy w sposób prawidłowy toku postępowania, złożyła zażalenia od powyższych rozstrzygnięć. Obecnie oczekuje się na ich rozpatrzenie – zaznacza rzecznik zamojskiej prokuratury.

Śledczy dokonali też zabezpieczenia mienia należącego do małżeństwa w łącznej kwocie ponad 500 tys. zł. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi do 10 lat więzienia.

Sonda
Jak oceniacie działanie wymiaru sprawiedliwości?