Chełm: Reanimuje „erkę”. Kacper odnawia karetkę, której już nie ma. NIEZWYKŁE! [ZDJĘCIA]

2021-01-18 16:25

– Była już jednym kołem na złomie – Kacper Chmielewski (16 l.) z Chełma nawet nie próbuje kryć dumy, że udało mu się odnaleźć i ocalić od zapomnienia takie cacuszko. Lublin 3333 w wersji ambulans to jeden z dziesięciu prototypów polskiej karetki reanimacyjnej, którą przeszło ćwierć wieku temu próbowano zainstalować w polskiej służbie zdrowia. Młody pasjonat chce doprowadzić „erkę” do idealnego stanu: szuka szyn do noszy i innych części. Ambitny i niezwykły plan 16-latka z Chełma.

O autach z epoki PRL Kacper wie prawie wszystko, choć rzecz jasna nie było go wtedy na świecie. Szesnastoletni licealista każdą wolną chwilę poświęca swej pasji, jest twórcą fanpage’a „Chełmskie na czarnych”, gdzie pokazuje motoryzacyjną Polskę sprzed lat. Taką na czarnych tablicach rejestracyjnych właśnie.

O prawdziwym rarytasie dowiedział się właśnie od internautów. Ktoś napisał mu o prototypie karetki pogotowia ratunkowego zbudowanym w oparciu o popularnego „lublina” produkowanego w fabryce samochodów w Lublinie. Prawdziwy biały kruk!

Zobacz też: Lek warty MILIONY to jedyna szansa dla Niny z Lublina. DRAMATYCZNA WALKA z czasem

– Powstało 10 egzemplarzy, a ten jest najstarszy. Rok produkcji: 1994. I w dodatku pełny oryginał – zachwyca się nastolatek, jakby nie zauważając fatalnej kondycji, w jakiej znajduje się pojazd. – Rzeczywiście, do ideału mu daleko. Ale wszystko da się odbudować!

Oczywiście chce to zrobić w pełni profesjonalnie. Historię tej konkretnej karetki zna już dokładnie. Od stycznia 1995 roku służyła jako „erka” w Krasnymstawie. Pracowała na pełnych obrotach, kiedy zmieniła właściciela w 2000 roku, na zegarach miała już ponad 200 tysięcy kilometrów. W 2007 roku stanęła na kołkach. I niszczała gdzieś na parkingu!

Zobacz też: Ulepił BAŁWANA-GIGANTA. Ma sześć metrów! „Następny będzie wyższy” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ulepił najwyższego bałwana w Polsce

Była już jednym kołem na złomie – kwituje chłopak. Kacper chce ją doprowadzić do stanu takiego, w jakim pojawiła się w Krasnymstawie. Pomagają mu w tym znajomi – tak jak i on entuzjaści motoryzacji.

Zobacz też: Strajk przedsiębiorców i akcja #otwieraMY w Lubelskiem. Lokale czynne MIMO ZAKAZU? [LISTA]

Szukamy zdjęć takiego auta, to najważniejsze, aby dobrze przeprowadzić renowację – tłumaczy. – Poza tym wyposażenia z epoki, jak np. szyn do noszy, półek medycznych, butli tlenowych itp.

Jeśli ktoś coś wie, niech do niego napisze: [email protected].

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!