Puławy. Tajemnicza skrytka w kościele św. Józefa! Drogocenne skarby Czartoryskich odnalezione

i

Autor: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków W czasie prac remontowych w kościele św. Józefa w Puławach ujawniono tajemniczą skrytkę z drogocennymi przedmiotami należącymi niegdyś do rodziny Czartoryskich

Puławy. Tajemnicza skrytka w kościele św. Józefa! Drogocenne skarby Czartoryskich odnalezione [ZDJĘCIA]

2021-01-01 8:55

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że w kościele św. Józefa w Puławach odnaleziono tajemniczą skrytkę. Natrafili na nią robotnicy, wykonując bruzdę pod kabel elektryczny z jednym z filarów świątyni. W środku skrytki znaleziono drogocenne przedmioty należały do rodziny Czartoryskich i mają związek ze śmiercią Teresy, córki księżnej Izabeli.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zdradził na swoim profilu facebookowym, że w czasie prac remontowych w kościele św. Józefa w Puławach ujawniono tajemniczą skrytkę, w której znajdowały się drogocenne przedmioty należące do rodziny Czartoryskich. Była ukryta w jednym z filarów świątyni i przypadkowo na trafili na nią robotnicy, wykonując bruzdę pod kabel elektryczny.

W tajemniczej skrytce znajdowały się m.in.: drewniana szkatułka z metalowymi aplikacjami, srebrny imbryk, medaliony, srebrna obrączka, krzyż-relikwiarz, szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej, niewielki wizerunek dziewczynki wykonany prawdopodobnie na kości słoniowej, pukle włosów wraz z plecioną siatką na włosy i poduszka z haftowaną poszewką. 

Czytaj też: Świdnik: pożar w WIEŻOWCU. Stan 38-latki jest CIĘŻKI. Co się stało?

Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wstępne oględziny i analiza wykazały, że przedmioty z tajemniczej skrytki mają związek z córką księżnej Izabeli Czartoryskiej, Teresą, i z tragicznym wypadkiem, do jakiego doszło w styczniu 1780 r. w Pałacu Błękitnym w Warszawie, który należał do rodziny. Suknia kobiety przez przypadek zajęła się wtedy ogniem, a Teresa Czartoryska doznała rozległych poparzeń całego ciała, w wyniku których zmarła kilka dni później.

Jak informuje LWKZ, "na związek przedmiotów z Teresą Czartoryską wskazują m.in. wyhaftowane na poszewce poduszki monogramy TC, obecność wśród przedmiotów tkanej torebeczki/portmonetki (?) z widocznymi śladami działalności ognia i również monogramami TC". Zawartość skrytki trafiła do Puław, gdy Czartoryscy przeprowadzili się tam z Warszawy, a księżna Izabela zabrała ze sobą pamiątki po tragicznie zmarłej córce. Czartoryscy mieli odbudować kościół św. Józefa w 1801 r. i najprawdopodobniej już wtedy umieścili w jednym z filarów świątyni skrytkę z pamiątkami po Teresie.

Czytaj też: Po pijaku ROZTRZASKAŁ SIĘ na drzewie. Widok był PRZERAŻAJĄCY. Tomaszowi P. z Ryk nic się nie stało!

Puławy. Tajemnicza skrytka w kościele św. Józefa! Drogocenne skarby Czartoryskich odnalezione [ZDJĘCIA]

Grób aktora Bronisława Pawlika na Starych Powązkach w Warszawie | Niezapomniani

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!