PTASIA GRYPA wróciła! APOKALIPSA dla drobiu pod Łęczną. ZGINĄ dziesiątki tysięcy ptaków

i

Autor: Pixabay/RyanMcGuire

PTASIA GRYPA wróciła! APOKALIPSA dla drobiu pod Łęczną. ZGINĄ dziesiątki tysięcy ptaków

2020-12-30 12:49

Ptasia grypa wróciła! Blady strach padł zwłaszcza na hodowców drobiu. Apokalipsa dziesiątek tysięcy ptaków rozegra się najpierw pod Łęczną na Lubelszczyźnie. Kilka tysięcy kaczek już padło, a dziesiątki tysięcy kolejnych zostaną wymordowane! Zaraza będzie się rozprzestrzeniać?

Tysiące martwych kaczek pod Łęczną. Ptasia grypa wróciła! Lada moment zginą kolejne ptaki – dziesiątki tysięcy sztuk drobiu. Zostaną wymordowane. Groźna zaraz będzie się rozprzestrzeniać?!

To szóste wykryte w tym roku na Lubelszczyźnie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków – informują służby weterynaryjne. W Kaniwoli (gm. Ludwin, pow. łęczyński) padło kilka tysięcy kaczek. Ale prawdziwa apokalipsa ptaków dopiero się zacznie, bo na rzeź pójdzie kilkadziesiąt tysięcy sztuk drobiu.

Zobacz też: HORROR w Starościnie. NIE ŻYJE mężczyzna. 25-letni kierowca pod wpływem marihuany

Stado liczyło 11 340 kaczek rzeźnych, w tym padło kilka tysięcy. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa stada o łącznej liczbie około 42 tys. sztuk ptaków – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Najpóźniej w ciągu najbliższych dwóch dni gospodarstwo zostanie oczyszczone – zapowiada.

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

Dziś rano rozpoczął się proces szacowania strat, jakie poniesie hodowca ptaków. To podstawa do ustalenia i wypłaty odszkodowania. Później rozpocznie się proces likwidacji i utylizacji drobiu.

Zobacz też: ZAMORDOWALI ponad 50 osób! KRWAWA RZEŹ pod Zamościem. Rocznica zbrodni w Białowoli

Ptasia grypa w swojej najgroźniejszej postaci powróciła po bardzo długim czasie. Poprzednich pięć ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wykryto w styczniu. Od tego czasu hodowcom towarzyszył „spokój”. Jak się okazuje – nie mógł trwać wiecznie. Zaraza powróciła!

Przygotowywane jest rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zapowiada rzeczniczka Lecha Sprawki. Sprawa jest poważna, bo ptasia grypa – jak pokazuje przykład Kaniwoli – może powodować gigantyczne straty, ale jest też bardzo niebezpieczna. Jak trafiła pod Ludwin? Niewykluczone, że przyniosły ją dzikie ptaki.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!