Posypią się mandaty. Potężna akcja policji w Lubelskiem

i

Autor: KWP Lublin Posypią się mandaty. Potężna akcja policji w Lubelskiem

Posypią się mandaty. Potężna akcja policji w Lubelskiem

2021-10-21 8:32

Uwaga kierowcy i piesi! Dziś (21.10) na drogach w całym województwie lubelskim mogą posypać się mandaty. W czwartek potężna akcja policji pod tytułem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze sprawdzą m.in. zachowania wobec pieszych, którzy – przypomnijmy – mają pierwszeństwo w rejonie przejścia dla pieszych.

Przepisy, które dają więcej praw i bezpieczeństwa pieszym, obowiązują od kilku miesięcy, ale wciąż wielu kierowców o nich nie wie, zapomina albo celowo ignoruje. A przykłady ostatnich dni pokazują, że sezon jesienny może być szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego… Policja w Lubelskiem i w całym kraju realizuje dziś potężną akcję prewencyjną, a to oznacza, że będzie więcej kontroli i… posypią się mandaty!

Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego – zapowiadają mundurowi z Komendy Głównej Policji.

Biuro Ruchu Drogowego KGP przypomina też o „nowych” przepisach – „kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”.

Są specjalistyczne i nieoznakowane. Nowe radiowozy we Wrocławiu

Policja zapowiada, że sprawdzi też zachowania wobec rowerzystów, którzy także są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. I choć to kierowcy aut będą dziś „na celowniku” drogówki, to i piesi muszą mieć się na baczności. Ich także – choć często o tym zapominają, obowiązują przepisy ruchu drogowego.

– Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – przypominają mundurowi. I zaznaczają, że sprawdzą, czy piesi stosują się do zakazu korzystania z telefonu, smartfona podczas przechodzenia przez jezdnię (oraz „zebrę”) – w sposób, który prowadzi do „ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Sonda
Czy jako pieszy czujesz się bezpiecznie na polskich drogach?