Posypią się mandaty. Potężna akcja policji w Lubelskiem

2021-10-21 8:32
Posypią się mandaty. Potężna akcja policji w Lubelskiem
Autor: KWP Lublin Posypią się mandaty. Potężna akcja policji w Lubelskiem

Uwaga kierowcy i piesi! Dziś (21.10) na drogach w całym województwie lubelskim mogą posypać się mandaty. W czwartek potężna akcja policji pod tytułem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze sprawdzą m.in. zachowania wobec pieszych, którzy – przypomnijmy – mają pierwszeństwo w rejonie przejścia dla pieszych.

Przepisy, które dają więcej praw i bezpieczeństwa pieszym, obowiązują od kilku miesięcy, ale wciąż wielu kierowców o nich nie wie, zapomina albo celowo ignoruje. A przykłady ostatnich dni pokazują, że sezon jesienny może być szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego… Policja w Lubelskiem i w całym kraju realizuje dziś potężną akcję prewencyjną, a to oznacza, że będzie więcej kontroli i… posypią się mandaty!

Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego – zapowiadają mundurowi z Komendy Głównej Policji.

Biuro Ruchu Drogowego KGP przypomina też o „nowych” przepisach – „kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”.

Są specjalistyczne i nieoznakowane. Nowe radiowozy we Wrocławiu

Policja zapowiada, że sprawdzi też zachowania wobec rowerzystów, którzy także są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. I choć to kierowcy aut będą dziś „na celowniku” drogówki, to i piesi muszą mieć się na baczności. Ich także – choć często o tym zapominają, obowiązują przepisy ruchu drogowego.

– Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – przypominają mundurowi. I zaznaczają, że sprawdzą, czy piesi stosują się do zakazu korzystania z telefonu, smartfona podczas przechodzenia przez jezdnię (oraz „zebrę”) – w sposób, który prowadzi do „ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Sonda
Czy jako pieszy czujesz się bezpiecznie na polskich drogach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE