Pierwsze komunie święte dopiero jesienią 2020 r.? Tak będzie m.in. na południu woj. lubelskiego, na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W innych częściach regionu nie ma jeszcze jednoznacznych rozstrzygnięć. Te ważne decyzje będą podejmowane przez biskupów, ale też proboszczów i rodziców dzieci.
– Biorąc pod uwagę trwający stan epidemii oraz brak pewności co do dalszego rozwoju sytuacji, postanawiam, że Pierwsze Komunie Święte w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zostają przełożone na październik 2020 r. – ogłosił biskup Marian Rojek.
Dokładne terminy dla poszczególnych miast i parafii mają być znane w najbliższych dniach. Chodzi m.in. o takie miejscowości jak: Zamość, Biłgoraj, Hrubieszów czy Tomaszów Lubelski.
Polecany artykuł:
Lublin: Pierwsze komunie święte przełożone?
Jak wygląda sytuacja z pierwszymi komuniami świętymi w Lublinie i okolicach? Pod koniec marca abp Stanisław Budzik ogłosił, że decyzja zapadnie po Wielkanocy. – Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte w okresie trwania stanu epidemii – zadecydował metropolita lubelski.
Niewykluczone, że wszystkie komunie zostaną przełożone na bardziej odległy termin, tak jak ma to miejsce w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dla rodziców to spore wyzwanie – chodzi nie tylko o stres i emocje, ale też o logistyczne przygotowanie uroczystości.
Polecany artykuł:
– Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzicami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby, nie wykluczając możliwości indywidualnej Komunii Świętej – prosi abp Budzik.
Tradycyjnie komunie święte odbywają się głównie w maju. W tym roku taki termin wydaje się bardzo mało prawdopodobny. Problemem jest też przygotowanie dzieci komunijnych, które nie chodzą przecież ani do szkół, ani do kościołów.
Pierwsze komunie święte mogą zostać przełożone także na północy woj. lubelskiego. – Planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych – czytamy w komunikacie bpa Kazimierza Gurdy, biskupa siedleckiego.