Paszporty Covidowe sprzedawali już za 1 tys. złotych. Gang rozbity [ZDJĘCIA]

i

Autor: CBŚP "Paszporty Covidowe" sprzedawali już za 1 tys. złotych. Gang rozbity

Paszporty covidowe sprzedawali już za tysiąc złotych. Gang rozbity

2021-11-23 14:40

Członkowie gangu mieli sprzedawać klientom paszporty covidowe. Dane swoich klientów wprowadzali do systemu jako osób, które przyjęły szczepionkę. Taka usługa kosztowała od 1 tys. do 1,5 tys. złotych. Lubelskie CBŚP i Prokuratura Krajowa wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy, do której na razie zatrzymano 11 osób.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji potrzebowali kilku miesięcy, aby rozbić zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie mieli załatwiać swoim klientom paszporty covidowe. Według ustaleń CBŚP członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające szczepienie.

- Z zebranego materiału wynika, że kolejnym etapem było wprowadzenie danych „klienta” do systemu, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie. W ten sposób zdobywano tzw. paszporty covidowe upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw - wyjaśniają mundurowi.

Klient płacił od 1 tys. do 1,5 tysiąca złotych.

Do pierwszych zatrzymań doszło na początku października na terenie województwa śląskiego i lubelskiego. Policjanci CBŚP zatrzymali wtedy 6 osób (2 kobiety i 4 mężczyzn).

- Wśród osób zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o zorganizowanie przestępczego procederu, osoba podejrzana o wprowadzanie danych do systemu, wyszukująca klientów oraz sami klienci - informuje policja.

Zobacz też: Lubelskie. Uwierzyła, że wygrała na loterii. Straciła oszczędności

Dalsza część artykułu poniżej galerii zdjęć: "Paszporty Covidowe" sprzedawali już za 1 tys. złotych. Gang rozbity [ZDJĘCIA]

Do drugiego uderzenia w gang doszło w województwie śląskim i pomorskim. Tam zatrzymano 5 osób. Według śledczych osoby te najprawdopodobniej wyszukiwały chętnych do zakupienia paszportów covidowych.

W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. korupcyjne, wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy.

- Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono 8 podejrzanym, w tym jednemu mężczyźnie zarzuca się kierowanie tą grupą. Dodatkowo jedna z kobiet usłyszała zarzut fałszowania dokumentacji. Sprawa jest rozwojowa, policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają m.in. osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się - podaje policja.

Polecamy: Młody kurier oszustów zatrzymany! Odebrał od 82-latki ćwierć miliona

Sprzedawali "paszporty covidowe". Zatrzymano 11 osób.
Sonda
Czy chorowałeś(aś) już na COVID-19?