Nocny horror na drogach Lubelskiego. Fatalne prognozy! Lepiej uważaj

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/JerzyGorecki Nocny horror na drogach Lubelskiego. Fatalne prognozy! Lepiej uważaj

Nocny horror na drogach Lubelskiego. Fatalne prognozy! Lepiej uważaj

2022-02-11 15:15

Szykuje się nocny horror na drogach województwa lubelskiego. Prognozy są fatalne. Lepiej uważaj, jeśli wybierasz się gdzieś samochodem w piątkowy wieczór, noc albo sobotni poranek. Będzie bardzo ślisko! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie I stopnia o oblodzeniu. To jednak niejedyne zagrożenie wynikające z pogody w Lubelskiem.

Uwaga kierowcy, szykuje się nocny horror na drogach. To będzie „szklanka”. Padający deszcz zacznie zamarzać już wieczorem, a później będziemy jeździć po tafli lodu. Lokalnie może być ekstremalnie ślisko. W takich sytuacjach najgorsze jest to, że oblodzenie pojawia się bez zapowiedzi, nagle i… może mieć tragiczne konsekwencje.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -3°C – przewiduje synoptyk IMGW-PIB, Agnieszka Prasek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia o oblodzeniu dla całego województwa lubelskiego. To pierwszy, najniższy, poziom alertu w trzystopniowej skali. Oznacza jednak, że konsekwencje pogody mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Gołoledź i lód na drodze to gigantyczne zagrożenie dla kierowców.

Tak wyglądały protesty rolników w całej Polsce

Ostrzeżenie I stopnia o oblodzeniu wydane przez IMGW dla województwa lubelskiego będzie obowiązywało od godz. 22.00 w piątek, 11 lutego, do godz. 8.00 w sobotę, 12 lutego.

Śliskie drogi to jednak niejedyne zagrożenie wynikające z pogody, jakie pojawia się w województwie lubelskim. Na północy regionu obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia! – Na Krznie w Malowej Górze prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego, związany ze spływem wód opadowo-roztopowych – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?